اجتماعی

اکتساب خوش­بختی 

اکتساب خوش­بختی - دکتر طباطبایی
نوشته شده توسط افشین طباطبایی

اکتساب خوش­بختی 

برخی افراد، سعادت و خوش­بختی را فقط در پول و ثروت يا مقام و قدرت می‌دانند؛ درحالی­که نیمی از ثروتمندان و صاحب­منصبان به­ هیچ ­روي خوش­بخت و سعادتمند نیستند. پول و ثروت، قدرت و مقام، زیبایی و ذکاوت یا مدارج عالی تحصیلی دلیلي بر سعادت و خوش­بختی نیست. «خوش­بختی» واژه­ای زرین، زیبا و دلپذیر است که در هر فرهنگ و تمدنی، آرمانی ارزشمند و محبوب شمرده می­شود. نوع نگاه انسان به آفرینش و هستی، مبنای تفسیر خوش­بختی ا­ست.

خوش­بختی، امری نسبی ا­ست نه مطلق و هرانسانی تعریف خودش را از آن دارد؛ البته از نظر کارشناسان روان­شناسی و جامع­ شناسی، خوش­بختی را هم می‌توان معنی کرد و هم برایش قالب تعیین نمود. درست است که هرکسی تعریفي از خوش­بختی دارد، اما انتهای همه­‌ آن­ها به یک جا ختم می­‌شود و آن احساس آرامش و شادمانی درونی­ است.

((خوش­بختی شايد با مکارم اخلاقی و انسانی زیستن و صاحب وجدانی آسوده و در سایه­‌ آن موفق بودن است)). اقتصاددانان درگذشته براساس میزان درآمد سرانه، خوش­بختی را اندازه می­‌گرفتند، اما هرچه درآمد سرانه­‌ ­ملی در جوامع صنعتی افزایش یافت بر خوش­بختی شهروندان به آن میزان افزوده نشد. مردم در کشورهای صنعتی، به ظاهر سعادتمندتر از ساکنان کشورهای عقب­ مانده یا درحال توسعه هستند، ولی در اين جوامع آفت‌هایی مانند افسردگی و تبه­کاری نیز درکنار رفاه مادی رشد می‌کنند.

آدمی اگر مطابق ماهیت خویش رفتار کند؛ از کارهایی که با فطرت انسانی او مغایر است، دوری جسته و از آن­چه دارد خشنود باشد، گام در راه خوش­بختی بر می­دارد. راه‌­هاي رسيدن به خوش­بختی شايد اين­ باشد كه بپذیریم:

۱-   این لحظه­‌های گذرا متعلق به ماست.

۲-   ثروت و دارایی ما همین ثانیه‌­هاست.

۳-   اگر همه­‌ سرمایه و ثروت‌هاي دنیا را به ما بدهند به­ اندازه‌ این دقیقه‌­هایی که چنين شتابان می‌گذرند و هرگز باز نمی‌گردند، ارزش ندارند.

سوال اين است: قيمت واقعي هر لحظه از عمر ما چقدر است؟ اگر بخواهيم دقيقه‌­هاي عمرمان را بشماريم و براي آن نرخ تعيين نماییم چه مبلغي پيشنهاد مي‌كنيم؟ مطمئن هستم رقم بسيار پاييني خواهيم گفت؛ مي­دانيد چرا؟ چون قدر و منزلت خودمان را نمي‌­دانيم؛ باور نداريم چه اندازه وجودمان در اين دنيا ارزشمند است.

اگر بتوانیم جایگاه و مقام انسانی­- که خداوند متعال به ما ارزانی داشته است را درک کنیم و برای خود احترام قایل شویم، آن­گاه باور خواهیم کرد که باید بخشنده و مهربان بود؛ دلی را نرنجاند؛ قلبی را نشکست و آبرویی را نریخت. براي بخشنده بودن لازم نیست، پول­دار باشیم؛ یک نگاه از سر مهر، واژه‌­های زیبا، تبسمی دوستانه، سلامی به همسایه، دستی که برای فشردن دست ديگران به سوي­شان مي­‌بريم و لبخندی که بر­لب داريم، همه این­ها هديه ­ای­­­ست که می­توانیم در دقایقی كوتاه از عمرمان به­ دیگران ارزانی داریم.

گستردن مهر و بخشش مهرباني در حقيقت خوشی را دو چندان می­کند و خوش­بختی را در دل ما بارور می­‌سازد. هرگاه نِق نزنیم، چیزهای منفی را دور و بر خود نبینیم، یا برای­مان بی ­اهمیت باشد، آن­وقت پای در راه خوش­بختی واقعی گذاشته‌­ایم.

          «خوش­بختی به تعداد آدم‌های روی زمین معنی دارد»

خوش­بختی پذیرفتن این واقعیت است که هیچ انسانی کامل نیست و امكان دارد خطا کند و گذشته را ببخشد تا تجارب دردناک تکرار نگردد؛ یعنی شکر­کنی که زنده‌ای؛ احساس ­داری؛ دوستت دارند و در قلب خود عشق داری. همیشه باید به پایین‌­تر از خودت نگاه کنی؛ اگر پا داری به آن­که پا ندارد و اگر پا نداری به آن­که دست ندارد؛ اگر دست نداری به آن­که از گردن فلج است و اگر فلجی از نفس کشیدنت لذت ببري.

((به­ خاطر نداشتن کفش، بسیار ناراحت بودم و از خداوند گله و شکایت می‌کردم تا این­که در شهر مردی را دیدم که پا نداشت؛ خجل شدم؛ فهمیدم که ناسپاسی کرده‌­ام و بزرگترین نعمت خداوند یعنی سلامتی را فراموش کرده­ام)). (گلستان سعدی)

می­توان درباره­‌ احساس خوش­بختی، مدت­‌ها­ اندیشید؛ بدون رسیدن به یک نتیجه­‌ قطعی. احساس خوش­بختی برداشتی ذهنی و درونی­ست و عوامل متعددی در شکل­ دهی آن نقش­ دارند که گاهی از تسلط ما خارج‌­اند. تجربه خوش­بختی در نزد انسان‌ها متفاوت است. شاید بتوان گفت که گاهی براي درك خوش­بختي تنها کاری­ که باید کرد اندکی تأمل و غبارروبی از چشم‌هایی ا­ست كه به­ رسم عادت و  به­­ سرعت و به­­ سادگی از نعمت‌­های شگفت­آوری که پیرامون ما را احاطه کرده‌­اند، بی ­اعتنا مي‌گذرد.

درباره نویسنده

افشین طباطبایی

افشین محمدباقر طباطبایی. نویسنده و پژوهشگر مسائل اجتماعی - روانشناختی - مشکلات جوانان. مربی مثبت‌اندیشی. شعار او این است: رهبر ارکستر زندگی خود باشید

دیدگاهتان را بنویسید