روانشناسی

انتخاب ذهنی

انتخاب ذهنی - دکتر طباطبایی
نوشته شده توسط افشین طباطبایی

انتخاب ذهنی

قدرت در اختيار ماست، بايد انتخاب كرد كه چه افكاري را ­در ذهن نگاه داريم و چه چیزهایی را دور بریزیم. هنگامي­ كه منفي‌بافـي‌هاي ذهـن را به ­­عنوان نگرشي محدود ببينيم كه ناشي از فرافكني‌هاي ذهن است، کم­ کم قادر خواهيم بود مثبت‌انديشي و پايه‌هاي آن را در ذهن محكم سازيم.

تا هنگامي­ كه در نقش قرباني گرفتار شويم، احساس بدي به ما دست مي‌دهد و مدام از خود مي‌پرسيم:« چه­ كار كرده‌ام كه سزاوار اين وضعیت­ ام»؟ و هم‌چنان با اين تصورات كه همه­ دنيا و روزگار بر ضد ماست، به­ زندگی ادامه مي‌دهيم و خود را اسير و زنداني خيالات پوچ مي‌سازيم و تشخيص نمي‌دهيم كه فقط افكارمان، ما را محبوس كرده‌اند و چیزی به نام دشمن در دنياي بيرون وجود ندارد. با خدا و خود جدال مي‌كنيم. خود را قرباني مي‌دانيم و هرچيز و هركس را دشمن و تا زماني­ كه خود را قرباني و اسير اين وضع بدانيم ، آن‌وقت چه مي‌شود؟ قرباني چه شرايطي دارد؟ قرباني، انساني­ است؛ درمانده، وامانده، عاجز، شكست خورده، نابود شده، بدبخت، آسيب­ ديده، رنج­ كشيده، درد ديده و در يك كلام كوله‌باري از بدبختي‌هاي عالم را بر دوش دارد. چنين كسي، نگاهش به دنيا منفي و احساس­اش مملو از تيره­ گي و نااميدي­ است.

تا رخت قرباني را از تن به­ در­ نكنيم و خود را از چارچوب‌هاي افكار پوسيده‌ گذشته، رها نسازیم، قادر به ­تغییر الگوی ذهنی‌مان نخواهیم بود. ساعاتي را كه در طول روز به خشمگين بودن، احساس­ گناه­ كردن، سرزنش خود و ديگران و قضاوت‌هاي نابه­ جا مي‌پردازيم، حقیقتی حيرت‌آور است (يك روز حواس­تان را جمع كنيد، آن­وقت متوجه مي‌شويد چه فكر­هاي احمقانه و پوچي به ذهن‌تان مي‌آيد) خشم، ‌‌ترس و اضطراب مثل موريانه به جان و روان ما مي‌افتند و پايه‌هاي مثبت‌انديشي را مي‌خورند. بايد به مقابله با ­اين سه آفت برخيزيم (نمي‌توان ريشه­ آن­‌ها را خشكاند، اما­ مي­توان تعديل‌شان كرد).

بسياري از انسان‌ها بدون آن‌كه متوجه شوند، هر روز مقدار زيادي افكار خشم‌آلود و تهاجمي را در ذهن خود پرورش مي‌دهند. اين افكار منفي همانند بومرنگ (وسيله­ شكار مخصوص به بوميان استراليايي كه وقتي پرتاب مي‌كنند بعد از برخورد با هدف دوباره به شكارچي بر­مي‌گردد و به شكل گونيا است) به خود شخص آسيب‌ مي­زند و احساس بدبختي و نكبت را در او تقويت مي‌كند. وقتي انسان تشخيص دهد كه چنين افكاري به وي صدمه مي‌رساند و فاقد ارزش است، شايد به ­خود آيد تا انديشه‌هاي مثبت و سرشار از عشق و بخشش را جايگزين آن‌ها نمايد.

همه­ ما هر روز در خيابان‌هاي مختلف رفت‌ و‌ آمد مي‌كنيم. مي‌توانيم جوي آب، كف پياده‌رو، حرکت ماشين‌ها، خرابی آسفالت‌ها را نگاه كنيم، يا شاخه‌هاي درخت‌ها، آسمان و ويترين لوكس مغازه‌ها را. بستگي دارد كجا را ببينيم. مي‌توانيم به غُرغُرها و نق­ زدن‌هاي عادي برخي آدم‌ها گوش بدهيم يا به ­يك موسيقي خوب يا نغمه­ گنجشك‌ها به­ هنگام طلوع و غروب آفتاب. به ­هرچه بيانديشم همان را مي‌بينيم. دنيا همان را كه مي‌خواهيم به ما مي‌دهد؛ در واقع افكار خشم‌آلود و تهي از عشق، دنيايي سرشار از روابط خشن و بي‌عاطفه را انعكاس مي‌دهد.

اگر از قلب ما امواج عشق و آرامش به بيرون ساطع شود، به یقین روابطي آميخته با مهر و محبت و دوستي و صفا مي‌آفريند. وقتي دريابيم كه با انتخاب درست افكار، حس بخت­ ياري­ دست خودمان است، افسوس خواهيم خورد كه چه ساده­‌لوحانه درگذشته قرباني انديشه­‌هاي پوچ و منفي و تلخ بوده‌ايم. مي‌توان ذهن‌ را به­ گونه‌اي بازآموزي نمود كه فقط عناصر عشق و آرامش در آن‌ جاي داشته باشد و به­ طور دایم امواج مهرآميز و مثبت منتشر كند.

درباره نویسنده

افشین طباطبایی

افشین محمدباقر طباطبایی. نویسنده و پژوهشگر مسائل اجتماعی - روانشناختی - مشکلات جوانان. مربی مثبت‌اندیشی. شعار او این است: رهبر ارکستر زندگی خود باشید

دیدگاهتان را بنویسید