خانواده

مادر اولین معلم انسان

مادر اولین معلم انسان - دکتر طباطبایی
نوشته شده توسط افشین طباطبایی

اولین معلم هر انسان مادر اوست. مادران می­توانند با تدبیر و درایت درهای بهشت را به روی فرزندن باز کنند و یا دروازه‌های جهنم را. خانواده به­ ویژه مادران نه تنها همواره باید در تعقیب جریان تربیتی و تزکیه فرزندان باشند بلکه باید با مراقبت و مواظبت و صبر و شکیبایی اسباب تهذیب و تادیب­ فرزندان منحرف را نیز فراهم سازند.

مطالعات دانشمندان نشان داده برای جلوگیری از گسترش آسیب‌های اجتماعی تنها باید بنیان خانواده را استحکام بخشید. مادران و زنان به­ عنوان کارگردانان اصلی این میدان می­توانند تاثیری شگرف بر بستر مناسب تربیت و پرورش داشته باشند. حضور زنان در محوریت خانواده امر واجبی است. خانواده­‌هایی که از این نعمت بی­‌بهره­‌اند آسیب­‌های زیادی برآنان وارد می­شود.

ممکن بوده درگذشته بنیان خانواده را با سازوکارهای ساده‌تری به خوبی مستحکم نگه داشته، ولی امروزه درنتیجه‌­ی پیشرفت­های تکنولوژیک، رشد تحولات اجتماعی، پیچیده شدن روابط اجتماعی؛ سازوکارهای کهنه­‌ی گذشته کارایی خود را از دست داده و پاسخگوی حل معضلات و مشکلاتی که خانواده‌ها با آن دست به گریبانند، نمی­باشد.

 ازاین­رو زنان و مادران نیاز به آموزش و ارتقاء سطح آگاهی­‌های خود، متناسب با اطلاعات روز دارند. کنار گذاشتن باورهای سنتی و راه­کارهای کهنه و فرسوده که فاقد پتانسیل لازم برای تربیت می­باشند یکی از اقدامات واجب و رویکردی به­‌جاست.

تعمیق نمودن باورهای اصیل مذهبی در مادران و زنان علاوه بر تحکیم خانواده به‌­طور مستقیم بر کاهش مُعضلات اجتماعی هم تاثیر می­گذارد. با تعلیم و تربیت صحیح محیط خانوادگی سالم و به­ دور از آلودگی‌های فکری می­گردد. مطالعات دانشمندان اجتماعی در بیش­تر کشورهای دنیا نشان داده که خانواده‌های با علایق مذهبی و ایمان قلبی عمیق نه تنها از سلامت روانی بالاتری برخوردارند بلکه کارایی عملی­شان در رویارویی‌های اجتماعی نیز بالاست.

در این راستا توجه به آموزه‌­های صحیح قرآنی و استفاده از مخزن غنی مکارم اخلاقی اسلامی؛ فضای خانواده را به سمت و سویی درست سوق می­دهد. می­توان عنوان کرد که بروز برخی آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی در خانواده‌ها به ­دلیل عدم اطلاع صحیح مادران و پدران از آموزه­‌های دینی و نداشتن باورهای عمیق مذهبی به ­وجود می­آید، معضلاتی مانند؛ خودکشی، اعتیاد، روابط غیراخلاقی و…

گرچه عوامل و مولفه‌های مختلفی در تربیت انسان نقش دارند، ولی در این میان اولین گام در نظام خانواده برداشته می­شود، ازاین­رو نکته­ای که مادران و زنان باید به آن توجه کنند استفاده از دریای غنی مکارم اسلامی به شیوه‌­ای جذاب و موثر در تربیت کودکان است. به بیانی روشن­تر در روش تربیتی اسلامی؛ خانواده در متن اصلی قرار دارد، و مسئول مستقیم رفتار و کردار انسان است، یعنی قرارداد و مانیفیست زندگی هر انسانی در خانواده و به ­ویژه توسط مادران بسته می­شود و شکل می­گیرد.

درباره نویسنده

افشین طباطبایی

افشین محمدباقر طباطبایی. نویسنده و پژوهشگر مسائل اجتماعی - روانشناختی - مشکلات جوانان. مربی مثبت‌اندیشی. شعار او این است: رهبر ارکستر زندگی خود باشید

دیدگاهتان را بنویسید

5 دیدگاه