خانواده

خیانت زناشویی

خیانت زناشویی - دکتر طباطبایی
نوشته شده توسط افشین طباطبایی

مسأله خیانت جنسی در همه دنیا بیشتر میان مردان عمومیت دارد. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که احتمال اینکه مردان در برابر وسوسه‌های جنسی تسلیم شوند بیش از زن‌هاست چون قدرت تحریک پذیری جنسی آن‌ها بیشتر است. خیانت جنسی زمانی روی می‌دهد که هیچ‌گونه پیوند عاطفی میان فرد و همسرش وجود نداشته یا به شدت کمرنگ شده باشد.

نوع دیگری از خیانت، احساسی می‌باشد که زنان آن‌را مخرب‌تر می‌دانند و زمانی روی می‌دهد که فرد احساس کند از همراهی, صحبت کردن و درمیان گذاشتن افکار و علایق خود با شخص دیگری غیر از همسر خود بیشتر لذت می‌برد، و کم‌کم ترجیح می‌دهد اوقات فراغتش را به جای همسر با او سپری کند.

پژوهشگران از بین رفتن عشق و علاقه و روابط محبت‌آمیز بین زوج‌ها، کم شدن احساسات عاطفی و هیجانی، سرد شدن نسبت به ظاهر یکدیگر یعنی زیبا به چشم نیامدن همسر و تکراری شدن جذابیت‌های فرد مقابل، سهل‌انگاری همسران در ترمیم روابط احساسی و عاطفی، احساس ناامنی در رابطه، هوسرانی، اخلاق و رفتار غیر قابل تحمل همسر، بی خطر شمردن خیانت، زیاده خواهی و تنوع طلبی را از دلایل اصلی خیانت زناشویی و بی وفایی همسران به یکدیگر می‌دانند.

زن یا شوهر ممکن است به دلیل رنجشی که از یکدیگر دارند دست به انتقام بزنند و راه خیانت را انتخاب کنند این مورد در زنان بیشتر دیده شده است. برآورده نشدن نیازهای جنسی در کانون خانواده نیز در برخی موارد به خیانت ختم می‌گردد. البته زن یا مردی که بر خلاف میل شان و به دلیل اصرار خانواده تن به ازدواج می دهند, احتمال آنکه به همسرشان خیانت کنند بیشتر از سایرین است.

در مقابل خیانت چه کنید؟

بیشـتر افراد وقتی با این وضع روبرو مـی‌شوند فوراً از طـلاق حرف می‌زنند . بهترین کار این است که بعد از ماجرا، سراغ مشاور بروند و با یک بازنگری اساسی در رابطه‌شان داشته باشند. این را بدانید هر انسانی امکان رفتن به راه خطا را دارد ولی مهم آموزش و آگاهی و شناخت راه درست است.

درباره نویسنده

افشین طباطبایی

افشین محمدباقر طباطبایی. نویسنده و پژوهشگر مسائل اجتماعی - روانشناختی - مشکلات جوانان. مربی مثبت‌اندیشی. شعار او این است: رهبر ارکستر زندگی خود باشید

دیدگاهتان را بنویسید

5 دیدگاه