اجتماعی

خشونت­‌های خیابانی

خشونت­‌های خیابانی - دکتر طباطبایی
نوشته شده توسط افشین طباطبایی

خشونت­‌های خیابانی

یکی از جلوه‌­های خشونت استفاده عمدی از نیروی فیزیکی علیه خود یا فردی دیگر است که امکان دارد موجب صدمه دیدن یا مرگ او شود. خشونت را براساس رابطه­ بین قربانی، مجرم، علت درگیری، محل حادثه و… می­توان طبقه­ بندی نمود. خشونت خیابانی استفاده از نیروی فیزیکی توسط فرد یا افرادی در مکان‌های عمومی می­باشد. تقریبا یک سوم این جرایم در خیابان و محیط­‌های باز صورت می­گیرد، و اشکال مختلفی دارند، از جمله سرقت (با یا بدون آسیب)، مزاحمت نوامیس، زورگیری، نزاع سطحی منجر به ضرب و جرح، تهدید با انواع سلاح سرد، قتل، تجاوز و… گرچه بسیاری از خشونت‌های خیابانی مربوط به اراذل و اوباش است، ولی افراد عادی زیادی هم به­‌طور ناخواسته به بهانه­‌های واهی درگیر زدخوردهای بی‌مورد با یکدیگر می­شوند، تصادف دو خودرو – خرید و فروش، طلب­ پول و… همین موضوع خشونت خیابانی را به یک مساله و مشکل برای سلامت عمومی تبدیل کرده.

هم­چنین نزاع­ برخواسته از خشونت موجب آسیب‌های غیرکُشنده و ناتوانی‌های دایم یا موقت نیز می­شود. برخی از قربانیانی که در بیمارستان­ها تحت درمان قرار گرفته­‌اند، درساختمان‌های عمومی یا در خیابان جراحت و زخم چاقو و خنجر برداشته بوده‌­اند. آسیب­‌هایی که موجب ناتوانی دایمی می­شوند، تاثیرات اجتماعی، احساسی و اقتصادی زیادی برای فرد آسیب دیده به­ دنبال خواهد داشت. به زنان و کودکان نیز آسیب‌های جدی وارد می­شود.

نزاع بار مالی نیز به دنبال دارد. آسیب‌­های ایجاد شده(در زد وخوردها) موجب پرداخت دیه شده و هردو طرف را به­ واسطه­ رفتن به کلانتری، دادسرا و… ازکار یا تحصیل باز می­دارد. اجتماع نیز بار اقتصادی این خشونت­‌ها را متحمل خواهد شد.

پیش­گیری از نزاع خشونت­ بار سه سطح دارد:

۱- برای پیش­گیری از بروز دردسر و اَعمال خشونت­ آمیز، قبل از وقوع آن توصیه‌های مطرح می­شود مثل؛ خروج از صحنه، مهارخشم، راه‌کارهای جلوگیری از درگیری و نزاع، بالابردن سطح فرهنگ از طریق آموزش.

۲- پیش­گیری از آسیب‌های بیش­تر، متوقف نمودن نزاع یا درگیری بدون فوت وقت، فرو نشاندن التهاب خشونت ­آمیز، با استفاده از ابزارهای قانونی – همت شخصی، نیروی پلیس و…

۳- محدود کردن میزان ناتوانی قربانی پس از وقوع آسیب.

در رویکرد عدالت کیفری (شماره ۲) برای پیش­گیری از خشونت معمولا با طرد افراد خشن (دستگیری، محاکمه و…) تلاش می­شود احتمال آسیب‌های بیش­تر یا مرگ‌های ناشی از چنین نزاع­‌هایی کاهش یابد. تلاش‌های عدالت کیفری با استراتژی­ سطح اول هم در ارتباط هستند چون از وقوع عمل خشونت ­آمیز جلوگیری می­کند. رویکرد سلامت عمومی از منظر حفظ سلامت با تعیین نوع قربانیان و مجرمان آسیب­‌های خشونت­ آمیز و محل وقوع نزاع اقدامات بازدارنده را به سمت صحیح هدایت می­کند.

برای ایجاد برنامه‌­ها و سیاست­‌های موثر پیش­گیری، و حفظ سلامت عمومی باید عوامل بروز اَعمال خشونت­ آمیز ، نزاع و… را شناسایی نمود. محققان با استفاده از تحقیقات علمی عوامل موثر در افزایش یا کاهش اَعمال خشونت­ آمیز و مولفه‌های بازدارنده را شناسایی کرده­‌اند. ویژگی‌های؛ روانی (ابراز خشم)، اجتماعی(توانایی مهار نفس)، رفتاری (مصرف موادمخدر، حمل سلاح سرد) نیز در افزایش رفتار خشونت­ آمیز مثل درگیری و نزاع خیابانی نقش دارد. در حال حاضر نوجوانان و جوانان کم سن بالاترین و رو به رشدترین خشونت­‌های کُشنده و غیرکُشنده را دارا هستند.

ویژگی­ محیط‌های اجتماعی و شهری نیز عاملی در وقوع خشونت­‌های خیابانی است. مثل: قرار گرفتن در معرض خشونت یا مشاهده­ رفتار خشونت­ آمیز در خانواده­، هم­سالان، همسایه‌­ها، مردم، رسانه­‌ها (تلویزیون). نوجوانانی که قربانی یا شاهد خشونت بوده‌­اند بیش­تر در رفتارهای خشونت ­آمیز شرکت خواهند کرد. علاوه بر این، کودکانی که توسط والدین فاقد مهارت‌های فرزند­پروری بزرگ می­شوند یا در دسته­‌های ارازل و اوباش قرار دارند، بیش­تر در نزاع­‌های خشونت ­­آمیز شرکت خواهند کرد.

در محیط­‌هایی که فرصت‌های اقتصادی و آموزشی کمی دارند، خشونت راهی برای کسب احترام و مقام است. برنامه‌های بازدارنده و استراتژی‌های موثر برای پیشگیری باید مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرند. علاوه براین، استراتژی­‌های قانونی و سیاسی می­تواند بر تلاش‌های سلامت عمومی در جهت کمک به کاهش هزینه­‌های ناشی از خشونت‌های افراد کمک کند.

درباره نویسنده

افشین طباطبایی

افشین محمدباقر طباطبایی. نویسنده و پژوهشگر مسائل اجتماعی - روانشناختی - مشکلات جوانان. مربی مثبت‌اندیشی. شعار او این است: رهبر ارکستر زندگی خود باشید

دیدگاهتان را بنویسید