روزنامه

روزنامه: قضاوت نادرست

روزنامه: قضاوت نادرست
نوشته شده توسط افشین طباطبایی

روزنامه: قضاوت نادرست

این یادداشت در ۵ مهر ۱۳۹۵ در صفحه ۱۱ روزنامه آفتاب چاپ شده است.

روابط زناشویی و مشکلات آن مربوط به اشتباهات زن و مرد در زندگی مشترک می‌باشد. چنانچه گاهی زوجین با افکار بی‌پایه و اساس زندگی را سخت و تلخ می‌کنند. نمی‌توانیم از رفتار یا گفتارشان به اعماق ذهن‌شان پی ببریم که خیلی هم خطرناک است اگر اجازه دهیم در ذهن‌مان چنین خطایی شکل بگیرد. چون در روابط زناشویی آدم‌ها سخت‌تر از هر موضوع دیگری مشکلات‌شان را به زبان می‌آورند، احتمال بروز این خطا بیشتر هم می‌شود. نتیجه‌گیری و قضاوت ذهنی‌ باعث می‌شود از حقیقت دور شویم. درست در نقطه مقابل، گفتگو و تعامل ما را به حقیقت نزدیک می‌کند. هرکدام از ما می‌توانیم با چند روش‌ از خطاهای ذهنی دوری کنیم.اول؛ به جای بحث و جدال با یکدیگر گفتگو کنیم، یعنی وقتی سوال یا سوءظنی در ذهن‌مان ایجاد می‌شود، به جای فرضیه‌سازی و تلاش برای یافتن پاسخ در ذهن‌مان باید «در دنیای واقعی» دنبال پاسخ بگردیم. طبیعتا می‌توانیم اول از کسی بپرسیم که این سوال را برایمان ایجاد کرده است.

روزنامه: قضاوت نادرست

تجربه بشری نشان داده است که سوءظن و فرضیه سازی و نتیجه‌گیری ذهنی جز تخریب روابط و تضعیف ساختار عاطفی حاصل دیگری ندارد. البته گاهی ممکن است این روش جواب ندهد و نتوانیم به راحتی جواب سوالات ذهنی خود را بیابیم برسیم، ولی این که فکر کنیم اولین نتیجه‌گیری ذهنی ما، درست‌ و قطعی است، یک خطای بزرگ محسوب می‌گردد تا دیگر دنبال جواب اصلی و واقعی نرویم.دوم؛ همیشه قلب و دل راست نمی‌گویند، خیلی‌ها به احساس، و به اصطلاح عامیانه حس ششم، خود تکیه می‌کنند. آن‌هایی که واقعا به ندای قلب‌شان باور دارند بهتر است کمی منطقی باشند، که بدون وجود هیچ دلایل عینی در مورد بی‌تعهدی یا بی‌وفایی همسرشان، صرفا بر مبنای احساس‌شان قضاوت ‌می‌کنند. همین ذهنیت حتی ممکن است باعث سردی رفتار او با همسرش شده یا به‌طور غیر مستقیم و به بهانه‌ای دیگر زمینه‌ساز یک دعوای زن و شوهری جدی شود که آن هم نتیجه‌اش فقط انهدام و فاصله بیشتر است. سوم؛ بهتر است به خودمان زمان بدهیم، در چنین موقعیتی به جای برخورد سریع و چکشی بهتر است که اجازه دهیم غلیان احساساتمان فروکش کند، موبایل را خاموش کرده و وقتی آرام‌تر شدیم، منطقی‌تر می‌توانیم موقعیت و موضوع را تحلیل کنیم. فراموش نکنیم اکثر قضاوت‌های ما به ‌شدت تحت‌تاثیر احساسات هستند. پس هرقدر هنگام تصمیم‌گیری آرامش بیشتری داشته باشیم، احتمال اتخاذ تصمیمی درست بیشتر خواهد شد. چهارم؛ فکرمان را بچرخانیم، یعنی روی نتیجه‌گیری احساسی‌مان یک علامت سوال بگذاریم و فرصت دهیم تا منطق بر ذهن‌مان حاکم شود. البته ‌کار راحتی نیست، در این موقعیت، اگر سعی کنیم ذهن‌ را به سمت دیگری منحرف کنیم و نگذاریم همه جریان فکری‌مان روی موضوع متمرکز شود، برای خودمان و عقل‌مان زمان خریده‌ایم. پنجم، رفتارهای غلط زن و مرد در زندگی مشترک گاهی بستگی به عدم شناخت کافی از شخصیت و بنیان‌های فکری یکدیگر دارد. زن و شوهر نباید حرف‌هایی بگویندکه همسرشان را آزار می‌دهد. انسان موجودی پیچیده است و به همین دلیل هر کسی شاید به سادگی نتواند نسبت به همسر خود شناخت پیدا کند. با توجه به خصلت و پیچیدگی‌های روانی همسر هرکس باید راه درست برخورد و رفتار با او را به مرور زمان پیدا کند.

درباره نویسنده

افشین طباطبایی

افشین محمدباقر طباطبایی. نویسنده و پژوهشگر مسائل اجتماعی - روانشناختی - مشکلات جوانان. مربی مثبت‌اندیشی. شعار او این است: رهبر ارکستر زندگی خود باشید

دیدگاهتان را بنویسید