روانشناسی

گذشته رفته است

گذشته رفته است - دکتر طباطبایی
نوشته شده توسط افشین طباطبایی

گذشته رفته است

واقعیت انکارناپذیر؛ عدم تغییر گذشته است. گذشته رفته، انرژی آن تمام شده است دیگر وجود ندارد و قابل تغییر نیست. ما امروز هرچه که هستیم، برآمده از همان  گذشته‌ایم. ولی راه چاره در آینده‌­ای است که گام­‌های آن امروز برداشته می‌شود. گذشته، گذشته است، هرقدر ما خود را درباره‌­ی اتفاقاتی که درگذشته روی داده مقصر بدانیم و احساس گناه کنیم چیزی تغییر نخواهد کرد، درحقیقت: «حس تقصیر، گذشته را عوض نمی‌کند و باعث نمی‌شود آدم بهتری شویم» (وین­ دایر).

فقط رویدادهایی که در گذشته اتفاق افتاده­‌اند به‌عنوان خاطرات در ذهن ذخیره شده است

وقتی درگذشته به­ سر می­‌بریم همواره درگیر تجارب دردناک، خاطرات بد، اشتباهات انجام داده یا روزگار سخت رفته هستیم و اجازه نمی­‌دهیم آن­ها دست از سرمان بردارند و ناخواسته خودمان را به حال یا آینده‌ای مشابه محکوم می‌کنیم. باید بپذیریم که نمی‌توانیم گذشته را تغییر دهیم.

شاید درگذشته کارهای اشتباهی کرده باشیم: «دل کسی را شکسته‌­ام – ورشکست شدم – درکودکی فقیر بودم – پدرم به طرز فجیعی مُرد – درسم را تمام نکردم – در جوانی شرور بودم و… گذشته­‌ی ما هرچه بوده و هر اندازه زشت و بد، برای کسی مهم نیست، دیگران از آن خبر ندارند، یادآوری آن فقط باعث آزار ماست.

نمی‌توانیم گذشته را تغییر دهیم، وقتی هم خاطره­‌ی گذشته را زنده می‌کنیم، در حقیقت بهره بردن از انرژی لحظه­ ی حال از چنگ­مان می‌رود. وقتی مدام در خاطرات گذشته سیر ­کنیم و اجازه ندهیم که؛ اشتباهات، تجارب دردناک، روزگار سخت و…دست از سرمان بردارند؛ درحقیقت خود را به داشتن حال و آینده­‌ای مشابه محکوم می‌کنیم.

لحظه‌هایمان را از همین حالا بشماریم

باید توجه کنیم ذهن می‌تواند به روشی صحیح با قوانین جهان مقابله کند. ذهن می­ تواند به خاطرات گذشته نقب بزند، ولی زمان قابل بازگشت نیست، چون انرژی آن زایل شده و دیگر پتانسیلی ندارند. باید بپذیریم که هیچ­ کس توان تغییر گذشته را ندارد، افسوس و حسرت خوردن، تنها مصرف کردن پتانسیل ناب زمان حال در کالبد مرده‌­ی گذشته است.

آیا واقعا مفهوم «گذشته،‌ گذشته» این است که باید آن را فراموش کنیم؟ آیا امکان به فراموشی سپردن گذشته‌ وجود دارد؟ گذشته بخشی از زندگی‌ است. اگر بتوانیم آن را به فراموشی بسپاریم، آیا درست عمل کرده‌ایم؟

خیلی از مردم هنوز درگذشته خود زندگی می‌کنند (حتی با مرور تلخی­ هایش)…

واقعا باگذشته‌ چگونه باید رابطه برقرار کرد؟ گذشته دیگر قابل دخل و تصرف‌ نیست و انرژی­‌اش تمام شده است، اما از سوی دیگر، گذشته‌ را نمی‌توانیم فراموش کنیم. خاطرات در ذهن ما به­ عنوان تجارب زندگی وجود دارند که گاهی باعث هموار شدن مسیر زندگی آینده‌ ما خواهند شد.

می‌توان از اشتباهات گذشته‌ درس گرفت، ولی نباید در قفس یا زندان گذشته حبس و اسیر شویم. حتی اگر افراد را با گذشته‌شان بسنجیم، در حقیقت فرصت تغییر را از آن­ها گرفته‌ایم. انسان‌ در هر مقطع از زندگی با توجه به شرایط، نیازها و تجارب و موقعیت‌ها تصمیمی می‌گیرد، انجام اشتباهی درگذشته دلیل این نیست که شخص هم­چنان در ناآگاهی و بی‌تجربگی خواهد ماند.

اگر کسی درگذر زمان حرکت رو به­ جلو داشته باشد، می‌تواند از اشتباهاتش فاصله بگیرد و به آینده‌ی موفق خود که بر پایه‌ی تجارب گذشته بنا نهاده، امیدوار باشد. گذشته را نمی‌توان عوض کرد، ولی آینده از اندیشه امروز ما شکل می­‌گیرد

موضوع این است هر پدیده، اتفاق و واقعه­‌ای؛ انرژی و پتانسیل نهفته­‌ای دارد که به هنگام وقوع آزاد می‌شود (مصرف می‌گردد) از این­رو وقایع گذشته دیگر فاقد پتانسیل یا انرژی­‌اند. ظرفیت آن­ها در همان زمان خودشان تمام شده است و امروز و در حال حاضر که ما به فکرشان می‌افتیم دیگر تنها خاطراتی هستند که ما ناخواسته در ذهن خود و گاه با اصراری بیهوده­ سعی داریم دوباره به کالبد مرده­‌شان جان دهیم و از آن­‌ها بهره ببریم.این کاری است که اغلب با خاطرات که حاصل وقایعی در گذشته­‌اند انجام می دهیم، و البته بیش­تر هم نسبت به اتفاقات ناخوشایند و بد چنین رویکردی داریم.

«دانشمندی به نام «وایلدر پنفیلد» (جراح مغز دانشگاه­ مک گیل) هنگام معالجه‌ی بیماران مبتلا به صرع کشف کرد که اگر قشر مُخ در ناحیه‌ی فوقانی شقیقه به ­وسیله یک سوزن الکتریکی تحریک شود، بیمار خاطره­‌ی کهنه­‌ای را به‌و­ضوح و روشنی به ­یاد می‌آورد، یادآوری خاطره از جنس ضبط صدا و تصویر یک رویداد نبود، بلکه باز تولید آن واقعه بود، که همه­‌ی حس و حال موجود در ظرفیت فضای آن خاطره را نیز شامل می­ شده است» (وضعیت آخر- تامس.آ.هریس- ترجمه­ ی اسماعیل فصیح- ص ۱۲).

در زندگی روزمره نیز گاه خاطرات و اتفاقات گذشته به همین شکل در ذهن ما دوباره تکرار می‌شوند. یک یادآوری کامل که همه‌ی وجودمان را در برمی‌گیرد (چه خوب، چه بد) اگر مربوط به وقایع ناگوار باشد، احساس غم و اندوه به ما دست می‌دهد و چنان­چه مرور خاطرات خوب و دلپذیر باشند احساس نشاط و سرزندگی می­‌کنیم.

بهترین آینده در گذشته‌ای فراموش شده بنا می‌شود

گاه وقتی به گذشته نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که چه اندازه وقت را هدر داده­ ایم، با توهمات، اشتباهات، بطالت‌ها، یا نادانی‌ها. عدم درک ارزش و قیمت زمان و آلودن قلب و روحمان با لاطائلات مخربِ بی‌مقدار، که تنها باعث تلف شدن لحظات عمرمان ­ شده، و پشیمانی را چون آتش به جان­مان انداخته است.

نوع بشر دارای ویژگی خاصی است؛ گذر زمان حجم بسیاری از دل­زدگی­‌ها را محو می‌کند و به دل خوشی­ و شادی­ جلوه و عظمت می‌بخشد، در حقیقت به شکرانه­ این خصوصیت و فرمول و خصلت خاص است که می‌توانیم تلخی رویدادهای گذشته را فراموش کنیم، و در لحظه­ حال رو به آینده زندگی کنیم.

درباره نویسنده

افشین طباطبایی

افشین محمدباقر طباطبایی. نویسنده و پژوهشگر مسائل اجتماعی - روانشناختی - مشکلات جوانان. مربی مثبت‌اندیشی. شعار او این است: رهبر ارکستر زندگی خود باشید

دیدگاهتان را بنویسید