اجتماعی

نعمت زندگی

نعمت زندگی - دکتر طباطبایی
نوشته شده توسط افشین طباطبایی

نعمت زندگی

 دقیقه به دقیقه­ زندگی، نعمتی بی­ همتا و موهبت و سعادتی، در چنگ ماست که باید بتوانیم پتانسیل آن را به نفع خودمان آزاد کنیم. زندگی مجموعه­‌ای از انتخاب­‌هاست، همیشه امکان انتخاب داریم اتفاقات به اشکال مختلف روی می­دهند. شاید ترجیح بدهیم که رویدادها و جریانات پیش آمده به­ طرز خاصی رخ دهند، ولی بسیاری از امور به میل و خواسته و اراده­‌ ما نیستند. نکته­­‌ مهم این است که بدانیم پاشنه­‌ دنیا براساس بایدهای مورد نظر ما نمی­چرخد.

یعنی اگر فکر کنیم چرا فلان­ اتفاق این­طوری نشد و باید آن­گونه می­شد و … چنین چیزی نیست. بهتر است به­ جای بایدها و دنبال آن­ها رفتن به انتخاب­هایی که در پیش­رو داریم توجه کنیم و عقل و انرژی خود را معطوف­شان نماییم، ازجمله تصمیمات صحیح و درستی که  می­توانیم در مواقع و نقاط حساس و کلیدی و سرنوشت­ ساز اتخاذ کنیم تا ما را دچار بحران یا دردسر نسازند.

هر روز که از خواب بیدار می­شویم، زندگی فرصتی بی‌نظیر و تازه در اختیارمان قرار می­دهد، هر روز دقایق و ساعاتی طلایی با کسانی که دوست­شان داریم یا آن­ها ما را دوست دارند سپری می­کنیم، می­توانیم این لحظات را با احساسی غنی شده و سرشار از شور زندگی سپری سازیم و شاد شویم و یا آن­ را با دستان­مان به فجیع­ترین شکل ممکن تکه­ تکه تلف کرده و نابود نماییم.

ما دارای دوستان، خانواده، شغل، فعالیت و مسوولیت­‌هایی هستیم که باید به آن­ها رسیدگی کنیم. می­توانیم به عزیزان و اطرافیان هر روز پیام­‌هایی سرشار از عشق، معنویت، مهر، مثبت­ اندیشی ارسال کنیم که آنان نیز با شاخک­‌های انسانی­شان آن را درک ­کنند و به ما موج مثبت دهند. مضمون­‌های دوست­ داشتنی و دل­‌انگیز احساساتمان را با نشانه‌های لبخند، نگاه، سلام، به دیگران پیشکش کنیم. و فراموش می­کنیم زندگی چ­قدر کوتاه است و بسادگی یادمان می­رود در زمان­هایی که مشغول کارهایی بیهوده هستیم، زندگی از کنارمان، از لا به­ لای انگشتان دست­مان سُر می­خورد و در می­رود.

همیشه قبض­های پرداخت نشده، بدهکاری­، اقساط بانکی، گرفتاری­‌های تمام نشدنی،خرج­‌های زیاد، پول کم، لباس­هایی برای شستن، شکم­‌هایی برای پُر کردن، کارهای نیمه تمام، و حرف­‌های ناگفته وجود دارد، و ممکن است کسی به من و شما نگوید که فرصت خندیدن و اظهار محبت شاید چقدر کم است.

اغلب نسبت به ذرات و تکه‌های حیاتی که بسادگی از کنارمان می­گذرد بی‌توجهیم. ؛ یافتن بهانه‌های کوچک برای زیستن، حس خوش زندگی، مثل اشعه­‌ باریک آفتاب صبحگاهی، که می­تواند تسلای خاطری ­باشد. ذره‌­های بسیار کوچک سلامتی در دریایی از فراموشی‌ها و ناامیدی­‌های، هر یک وسعتی و پهنه­‌ای پُر معنا از امید هستند، که می­توانیم آن­ها را به ­خوبی بیابیم. کسانی که به مدت طولانی زندانی بوده‌­اند با این تقلای ابتدایی حیات آشنایند. بهتر است همه­ حواس خود را متوجه کوچک­ترین ذرات حیاتی که در دسترس­مان وجود دارد، نماییم.

شايد مفهوم خوش­بختی این ا­ست ­که وقتی تجربیات خوب و بد زندگی را كنار هم قرار دهيم، تجربیات خوب­مان بیش­تر باشد. تجربیات خوب می­تواند شامل: شغلی دل­خواه، همسری خوب و همراه، سرگرمی­‌ها و تفریحات خوشایند، خاطرات دل­پسند، روابط پر از محبت و علاقه میان اعضای خانواده، تولد فرزند جدید، ملاقات و آشنایی با دوستان و همکاران خوب، سفر و..باشد که موجب رضایت خاطر، و خشنودی درونی مي­شوند.

برای داشتن احساس خوشحالی می­توانیم توجه و تمرکز خود را روي اتفاقات خوب و مثبت افرایش دهیم. بايد بیاموزیم که چگونه از کوچک­ترین موفقیت‌ها لذت ببریم و از اهمیت آن­ها در زندگی­مان آگاه شویم و برای به حداقل رساندن موارد منفی بیش­تر سعی نماییم. وقتی بر لحظه‌­های بزرگ زندگی تاکید و تمرکز کنیم، احتمال شکست و ناامیدی را کاهش می­دهیم و از انواع خوشی­‌هایی که در زندگی داریم سرشار می­شویم و احساس خوش­بختی می­کنیم.

درباره نویسنده

افشین طباطبایی

افشین محمدباقر طباطبایی. نویسنده و پژوهشگر مسائل اجتماعی - روانشناختی - مشکلات جوانان. مربی مثبت‌اندیشی. شعار او این است: رهبر ارکستر زندگی خود باشید

دیدگاهتان را بنویسید