روانشناسی

ماهیت ذهن

ماهیت ذهن - دکتر طباطبایی
نوشته شده توسط افشین طباطبایی

ماهیت ذهن

ذهن انسان ماهیتی خلاق دارد؛ یعنی افکار را به عمل تبدیل می‌کند. ذهن بسته به دستوری که ما به آن می‌دهیم، امکان دارد فعال و پویا باشد، یا کند و تنبل. وقتی وظیفه‌ای را به ذهن خود واگذار می‌کنیم کار دانشمندی را انجام می‌دهیم که داده‌های مختلفی را در اختیار کامپیوتر قرار می‌دهد.

به ­بیانی ساده‌­تر اگر ذهن را مثلا به دو بخش مثبت و منفی، موفقیت و شکست، نور و تاریکی، خوب و بد تقسیم کنیم؛ هر بخش عملکرد ویژه خود را دارد، یعنی فعال کردن بخش مثبت ما را به نتایج خوب، درخشان و سودمند می‌­رساند، و در بخش منفی جز یاس و اندوه و بی­چارگی چیزی عاید­مان نخواهد شد.

قابلیت‌ها و توانایی‌های ذهن به­ گونه­‌ای است، که اگر بتوانیم فعل و انفعالات جاری در آن را مدیریت کنیم؛ به­ سادگی قادر خواهیم بود از بیش­تر توانمندی­‌های ذهن استفاده کنیم. ولی اگر عنان این قابلیت‌­ها و توانایی‌ها خارج از دست باشد، موجبات سقوط و زوال ما را فراهم خواهند ساخت، یعنی مایه­ رکود و نزول انسان شده، و زمینه­ ساز پدید آمدن مشکلات زیادی در زندگی می‌گردند.

به ­بیان روشن‌تر عدم مدیریت ذهن، موجب پدید آمدن خصایص زشت و ناپسند و ناتوانی و ناکارآمدی در ما می­شود، طوری ­که نمی­توانیم رفتارمان را مهار کنیم. چون چهارچوب­ ذهن­مان در اختیار ناپسندی­‌ها است. ولی اگر بتوانیم بر ذهن­مان سلطه داشته باشیم و پتانسیل ذهن را مدیریت کنیم همه چیز در اختیارمان خواهد بود.

درباره نویسنده

افشین طباطبایی

افشین محمدباقر طباطبایی. نویسنده و پژوهشگر مسائل اجتماعی - روانشناختی - مشکلات جوانان. مربی مثبت‌اندیشی. شعار او این است: رهبر ارکستر زندگی خود باشید

دیدگاهتان را بنویسید