روزنامه

روزنامه: حرمت شکنی

روزنامه: حرمت شکنی - دکتر طباطبایی
نوشته شده توسط افشین طباطبایی

روزنامه: حرمت شکنی

این یادداشت افشین طباطبایی در تاریخ ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ در صفحه ۳ روزنامه نسل فردا به چاپ رسیده است.

IMG_1329

حرمت شکنی ممنوع

حفظ و پاسداری از حرمت زناشویی در روابط زن و شوهرها مسئله‌ بسیار مهمی است. اگر زن و شوهر حرمت یکدیگر را در زندگی مشترک حفظ نکنند و پرده‌های حرمت بینشان فرو ریزد، در حقیقت بنای زندگی زناشویی‌شان با خطر زوال ،سستی و انهدام مواجه می‌شود. حرمت یعنی دیوار حائل،یعنی پرده‌ حیا،یعنی سدی که مانع می‌شود بسیاری از خطرها وارد حریم زندگی زناشویی شود. مثل دیواری که دور خانه می‌کشیم، تا غریبه‌ها نتوانند وارد حریم خصوصی ما شوند، یعنی خود را به نوعی از گزند آسیب غیر، حتی در نگاه محفوظ ‌داریم و اجازه ندهیم عوامل مخرب وارد حریم زناشویی ما شوند؛ به بیان روشن‌تر باید کانون خانواده را توسط دیواری حائل حفاظت کنیم.
نویسنده : افشین طباطبایی
هم زن حرمت دارد، هم مرد
از آنجایی‌که عناصر تشکیل دهنده‌ هسته‌ مرکزی کانون خانواده زن و مرد هستند، درنتیجه باید برای هرکدام از این دو نیز حرمت قائل شویم و نگذاریم عوامل تخریبی و آسیب زا از حریم شخصی زن یا مرد عبور کنند. ولی متاسفانه در اکثر مواقع خود زوجین (زن یا شوهر) باعث تخریب حریم حفاظتی همسرشان می‌شوند، با سرزنش، تحقیر، مقایسه، توهین و… بعضا در حضور دیگران. یعنی زن و شوهر این امکان را فراهم می‌کنند که حریم حفاظتی یکدیگر آسیب ببیند.
در برخی موارد امکان دارد کسان دیگری دست به حرمت شکنی‌ بزنند. همچون اطرافیانی که از سر دلسوزی گاه دخالت‌هایی در زندگی زناشویی می‌کنند؛ والدین، اقوام، دوستان و آشنایانی که وارد حریم خصوصی زن و مرد می‌شوند، در اصل استحکام و دوام زندگی زناشویی را مورد تعدی قرار می‌دهند.
زن و مرد باید با هوشیاری اجازه ندهند یک دوست یا حتی والدینشان، وارد حریم خصوصی و زندگی آنها شود. برخی اوقات فرزندان، همسایه، یا حتی عوامل مادی یا معنوی دیگر می‌توانند به حریم زن و شوهر آسیب وارد کنند. ازاین‌ رو لازم است زن و شوهر، هر دو به اندازه‌ مساوی از حریم حفاظتی‌شان مراقبت کنند، یعنی به حرمت زندگی زناشویی وبه حرمت این «ما»یی که تشکیل داده‌اند، ، نه خودشان
آسیب بزنند و نه به دیگران اجازه بدهند وارد این حریم شوند.
رابطه ای که باید ترمیم شود
زن و مرد باید آگاه باشند، اگر جایی از این سپر حفاظتی آسیب دید، شکست خورد و شکافی در آن پدید آمد، فورا اقدام به ترمیم کنند؛چرا که از آن شکاف و از محل آسیب عوامل تخریبی و ویروس‌های مخرب و منفی نفوذ کرده و وارد بدنه زندگی زناشویی می‌شود و هسته‌ مرکزی خانواده «ما» را مورد هجوم و آسیب قرار می‌دهد.
متاسفانه بسیاری اوقات زن و مرد با توقعات بی‌جا از هم، عدم درک شرایط و… با رفتاری نامناسب همدیگر را مورد تعدی و هجوم روانی قرار می‌دهند. به طور معمول مردها این‌کار را بیشتر انجام می‌دهند و زن را در یک شرایط فشار روحی و روانی قرار می‌دهند؛ یعنی به سادگی حریم و حرمت آنها را لگدمال می‌کنند. البته برخی زنان نیز رفتار ناپسند مشابهی دارند و به سهم خود، شوهرشان را مورد هجوم و تعدی قرار می‌دهند.
حفظ حرمت ها با گذشت
برای حفظ استحکام و قوام زندگی زناشویی زن و مرد، بیش از هر کس دیگری، باید خودشان مراقب حرمت‌ها و حریم‌های یکدیگر باشند. یکی از مولفه‌هایی که همواره می‌تواند حرمت زن و مرد را حفظ کند «گذشت» است. با مولفه‌ گذشت و بخشش که بسیار قدرتمند است، زن و مرد می‌توانند از این حریم، دیواره و سد حفاظتی که به دور زندگی زناشویی‌شان کشیده‌اند، مراقبت بیشتری کنند. اگر مسئله بخشش نباشد، مرتبا هر روز ممکن است به این دیواره و پرده حفاظتی آسیب وارد شود.
هم مرد اشتباه می‌کند، هم زن؛ بهترین کار گذشت ، بخشش و چشم‌پوشی از خطاهای همدیگر است.حفظ حرمت یکدیگر (زن و مرد) زندگی زناشویی را قوام و دوام می‌بخشد و استحکام آن را بالا می‌برد. بالا بردن استحکام زناشویی، یعنی یک زندگی قدرتمند و زندگی زناشویی قدرتمند، یعنی آرامش و امنیت بیشتر برای زن، مرد و فرزندان.

درباره نویسنده

افشین طباطبایی

افشین محمدباقر طباطبایی. نویسنده و پژوهشگر مسائل اجتماعی - روانشناختی - مشکلات جوانان. مربی مثبت‌اندیشی. شعار او این است: رهبر ارکستر زندگی خود باشید

دیدگاهتان را بنویسید