اجتماعی

ثروت واقعی

ثروت واقعی - دکتر طباطبایی
نوشته شده توسط افشین طباطبایی

ثروت واقعی

خیلی از اضطراب‌های درونی و مشکلات اجتماعی ما حول این مسأله می­چرخد که پول مقیاس عدالت، مساوات و ارزش‌­های انسانی ا­ست. برخی از تحقیقات اقتصادی نشان می­دهد که حس سلامتی، با ثروت نسبی تعیین می­شود، تا ثروت واقعی. به ­عبارت دیگر، ما به ­این توجه نمی­کنیم که واقعاً چ­قدر پول دراختیار داریم؛ بلکه بیش­تر پول­مان را نسبت به سایرین می‌سنجیم.

مشکل، پول نیست بلکه ما هستیم. به دلایل عمیق روان­شناختی، هنگام خرج کردن پول معمولاً خرید جنس را بر تجربه­ به ­­دست­ آوردن، خودمان را بر دیگران و اشیا را بر آدم­ها ترجیح می­دهیم که البته هیچ­کدام از این­ كار­ها باعث افزایش خوشحالی نمی­شود. پول خرج کردن موقعی موجب خوشحالی می­گردد که چیزی (احساسی) از خود به­­جا بگذارد.

فکرکردن صرف درباره­‌ پول به هدف جمع ­کردن بیش­تر، انسان را منزوی و خودخواه کرده، و او را از خوش­بختي دور می­سازد. همه­‌ ما با درآمد حاصل از کار، زندگی خود را مي­چرخانیم و براي رسيدن به­ آرزوهای­مان پس‌­انداز یا برای راحتی و خوش­گذرانی آن­را خرج می­کنیم؛ خيلي از ما نیز سعی می‌­نمايیم از راه‌­های مختلف، درآمد بیش­تری به­دست­ آوریم كه گاه به طمع­ ورزی می­‌افتیم.

رابطه­‌ پیچیده­‌ای بین پول و انسان وجود دارد و به­ سادگی نمی­توان منکر پول شد یا آن را از چرخه­‌ زندگی آدمی حذف­ کرد. اين نظريه­­ که پول عامل اصلی­ خوش­بختی ا­ست و هرکس پول­دارتر، خوش­بخت­تر، از بنیان غلط بوده و هیچ جامعه ­شناس و فیلسوفی آن­را قبول ندارد، ولی آن­چه مسلم است رابطه­‌ ضعیفی بین پول و شادكامي وجود دارد؛ یعنی به هرحال پول می­تواند در شرایطی به ایجاد و بروز شادي کمک کند.

همه­‌ما به­­دنبال کسب درآمد و به­دست­آوردن ثروت بیش­تر هستیم و تمام عمر را صرف همین موضوع می­کنیم. انگار؛ گویی فقط به ­دنیا آمده‌ایم که از صبح تا شب بدویم تا بر میزان دارایی­مان اضافه­ کنیم؛ ماشین، خانه، زمین، طلا، جواهر، لباس و… نه ­تنها به اندازه­‌ نیاز شخصی، بلکه فراتر از آن­را خواهانيم. آیا فکر کرده­‌اید که در طول سال چ­قدر چیزهای بیهوده و بی­‌مصرف می­خریم و فکر می­کنیم باعث خوشحالی­ ما می­شوند؛ غافل از این­که اموال­مان که زیاد می­شود نگرانی­مان هم بیش­تر می­گردد که چگونه از آن­ها مراقبت کنیم؟

اگر ده­ها تخته فرش نفیس و گران­بها و مقدار زیادی طلا و جواهر در خانه داشته باشید، مسلم است­ که باید هر شب از دستبرد سارق بترسید و با دلهره زندگی کنید. (منظور اين نيست کسی که پول دارد خرج نکند یا از آن بهره نبرد)، ولی ثروت واقعي، دارایی و ارزش­هایی است که با پول قابل خرید و فروش و سرقت نباشد و کسی نتواند آن­ها را از ما بگیرد مانند؛ ایمان، امید، پشتکار، مثبت­ اندیشی، احترام، صداقت، درست­کاری، دوستي، شرافت، گذشت، ادب، خوبی، سلامتی، زيبايي و ده‌ها خصلت برجسته­‌ ديگر. همین الان که این جمله­‌ها را می­خوانید به مدت سی ثانیه چشمان­تان را ببندید و چیزهایی را که دارید و نمی­شود با پول خریدشان، بشمارید؛ آن­وقت پی خواهید برد که چه اندازه ثروتمند هستید.

درباره نویسنده

افشین طباطبایی

افشین محمدباقر طباطبایی. نویسنده و پژوهشگر مسائل اجتماعی - روانشناختی - مشکلات جوانان. مربی مثبت‌اندیشی. شعار او این است: رهبر ارکستر زندگی خود باشید

دیدگاهتان را بنویسید