روانشناسی

باورهای سازنده

باورهای سازنده - دکتر طباطبایی
نوشته شده توسط افشین طباطبایی

باورهای سازنده

باورهای سازنده‌­ای وجود دارد که باعث آرامش و امنیت خاطر زندگی می­شود؛ به­ طور مثال:

۱-                         اعتقاد به تفضل الهی­

۲-                         اعتقاد به حمایت خداوند

۳-                         اعتقاد به ارزش‌های فردی

۴-                         اعتقاد به خواستن، توانستن است

با این وجود طي­ كردن مسير مثبت­ انديشي احتياج به سرسختي، حوصله و زمان براي به ­دست آوردن مهارت لازم دارد. اگر مثبت فکر کنیم و جوانب خوب و پسندیده همه چیز را در نظر بگیریم، حتا اگر زندگی­ بر وفق مرادمان پیش نرود بازهم، می­توانیم بر اوضاع مسلط شويم و آرام ­آرام خود را از آن وضعیت نجات دهيم.

هر وقت بخواهيم مثبت بيانديشيم، افکار مخرب ی­که در ذهن ما ریشه دوانده‌­اند، همه چیز را بد و اشتباه نشان می­دهند. تنها با تمرین، تلاش، تکرار و سرکوب امواج منفی، می­توان عادت منفی ­بافی را از ذهن دور کرده و آن‌ها را در پستوی ذهن انبار کنیم.

از یک استخر بزرگ هیچ­کس یک لیوان آب هم نمی­خورد، چون آبش راکد و آلوده است. ولی از یک چشمه کوچک که از دل کوه بیرون می‌آید هزاران نفر آب می­خورند، چون گوارا و پاک و تازه است. افکار منفی مثل آب استخر حجیم و غیرقابل شرب و آلوده است، ولی افکار مثبت مثل چشمه جوشان، مولد، زاینده، تازه و زندگی بخش است.

  حنی مکان­‌ها هم دارای انرژی هستند؛ جاهایی مثل گورستان، بيمارستان­، كلانتري، دادگاه و فضاهای پر سر و صدا مثل خیابان­‌ها نيروي روان ما را تخلیه می­کنند مثل چاه روان ما را بدرون خود می‌کشند. اما اماکن مذهبی مثل: خانه­ خدا، حرم امامان، مساجد، باغ­ و جنگل­ و… انرژی بخش­‌اند، یعنی سرشار از انرژی و بار مثبت هستند و نيروي رواني از دست رفته­ ما را جبران می­کنند.

باورها و اعتقادات ما و نوع نگاه و برداشتی که از زندگی داریم، تا حد زیادی می­تواند ما را به­ سوی خوش­بختی یا بدبختی سوق دهد؛ در واقع هر اتفاقی که در زندگی پیش می­آید و هر موضوعی بالقوه می­تواند باعث خوشحالي یا ناراحتی ما شود؛ در این میان مثبت­ اندیشی کمک می­کند تا بتوانیم تغییرات موثری در گفتار و رفتار و به­ طوركلي زندگی­مان ایجاد کنیم.

درباره نویسنده

افشین طباطبایی

افشین محمدباقر طباطبایی. نویسنده و پژوهشگر مسائل اجتماعی - روانشناختی - مشکلات جوانان. مربی مثبت‌اندیشی. شعار او این است: رهبر ارکستر زندگی خود باشید

دیدگاهتان را بنویسید