اجتماعی

اسپین دکتر

اسپین دکتر - دکتر طباطبایی
نوشته شده توسط افشین طباطبایی

اسپین دکتر

وکیلی که با چشمانی مترصد و کمین کرده در دادگاه منتظر است اگر به ­عنوان حافظ حقیقت، عدالت در نظر گرفته شود تا حدودی آن ظاهر فریبی و شور و هیجان لازمه را ندارد. و از آن­جایی ­که انگیزه­ وکلا برای پیروزی در دادگاه بیشتر به­ خاطر گرفتن پول است تا ثابت کردن «حق و باطل» این موضوع هم مثل همان مرد تنهایی که سوار بر اسب برای نجات شهر با اسلحه‌­های آتشین می‌تازد (فیلم‌های وسترن)، یک خیال‌پردازی غیرواقعی است. کلمات به تنهایی باعث انجام کاری نمی‌شوند، عمل کردن باعث می‌شود کاری انجام گیرد. متاسفانه در جامعه­‌ غرب، کلمات، اغلب اوقات جایگزین کار شده و به­ عنوان میزانی از عمل سنجیده می­شوند.

در «مجامع متمدن» به صحبت بیشتر از عمل بها داده می­شود و اغلب اوقات صحبت کردن است که به­ عنوان سلاحی در برابر انسان‌­های هم­نوع به­­ کار می­رود. کلمات به ­آسانی می­‌توانند باعث بروز دردهای احساسی شوند.

آن­چه که حتی بیشتر قدرت کلمات را نشان می­دهد، وظیفه‌­ای است که یک اسپین- دکتر Spin- doctor (اسپین دکتر- کسی که در موسسات رسانه‌ای کار می­کند و وظیفه‌اش این است که وقایع و اخبار را طوری تفسیر کند که افکار عمومی، آن را از دیدگاه خاصی که مورد نظر اوست ببینند. در واقع وقایع هنری را به نفع ضرب یا گروه خاصی گردش می­دهد چرخاندن، گردش دادن=  Spin) به عهده دارد: کسی­ که «حقیقت» را کنترل می­کند (یا دست کم می­توان گفت فهم عمومی مردم را تحت کنترل می­گیرد) و این­کار را توسط استفاده‌ ظریف و ماهرانه از کلمات انجام می­دهد. همان­گونه که کلمات می­توانند حقیقت را آشکار کنند آن­ها همچنین می‌توانند آن را مبهم و تار نمایند و در چنین مه غلیظی از ابهام و گیجی شما هیچ­گاه نباید قدمی به جلو برای همراهی برداشته و یا در واقع کاری انجام دهید.

این راحتی و تسلی بخش کلمات و احساسات را نشان می­دهد که شما می­توانید در آن­ها مخفی شوید، به خود بگویید که حق با شماست، اعمالتان را توجیه کنید و هیچ­گاه این فرصت را به خود ندهید و یا خطر آن را نپذیرید که شکست یا اشتباهاتتان ثابت شود.

در این رابطه نقل­ قولی از تدی رزولت Teddy Roosvelt وجود دارد:

«رویارویی با قدرت­های عظیم، نائل شدن به پیروزی­های باشکوه و حتی پذیرش شکست­های پر پیچ و خم، بسیار بهتر از گرفتن درجه توسط افراد ضعیفی است که نه لذت و نه رنج را تجربه کرده­‌اند زیرا آن­ها در زمینه‌ای خاکستری (میانه) زندگی می­کنند که نه پیروزی و نه شکست را می­‌شناسند.

با نگاهی به فیلم­‌ها، رسانه­‌ها و تاکیدی که بر روی فن سخن و زبان وری دارند می­توان این ­چنین تعبیر نمود که فرهنگ جدید غرب بر این مبناست که گفتار نیرومندترین ابزار است و فردی که از فن سخن به بهترین شکل استفاده می­کند، قدرتمندترین فرد نیز می‌­باشد. درست است، کلمات قدرت بالایی دارند ولی قوی بودن به عمل و کردار است نه به گفتار.

درباره نویسنده

افشین طباطبایی

افشین محمدباقر طباطبایی. نویسنده و پژوهشگر مسائل اجتماعی - روانشناختی - مشکلات جوانان. مربی مثبت‌اندیشی. شعار او این است: رهبر ارکستر زندگی خود باشید

دیدگاهتان را بنویسید