خانواده

آزار و خشونت علیه زنان

آزار و خشونت علیه زنان - دکتر طباطبایی
نوشته شده توسط افشین طباطبایی

تحت فشار قرار دادن و آزار و خشونت زنان ابعاد متفاوت دارد؛ خشونت فیزیکی و بدنی (کتک زدن، شکستن اشیای منزل)، خشونت روانی و کلامی (تحقیر، بهانه ­جویی نسبت به چهره و شرایط جسمانی زن، ابراز تنفر)، خشونت اجتماعی (منع اشتغال و تحصیل، ممنوعیت ارتباط با بستگان)، خشونت اقتصادی (نپرداختن خرجی)، خشونت جنسی (صدمات و آزارهای جنسی، نسبت ناروا به همسر، در معرض فحشا قرار دادن) از جمله مواردی بسیار شایع هستند. همسرآزاری؛ بد رفتاری نسبت به طرف مقابل، خشونت محسوب می­شود که می­تواند اشکال گوناگون داشته باشد:

۱- آزار جنسی

آزار جنسی معمولا با بدرفتاری جسمی و روانی اتفاق می­افتد. در حقیقت آزار جنسی یا بدرفتاری جنسی همراه با اجبار یک الگوی غیرمتعارف ارتباطی زناشویی است. حتا ممکن است زن را به فحشا، زنا و اعتیاد سوق دهد.

۲-   آزار کلامی

ناسزا گفتن، داد زدن، هتاکی، فحاشی، تهدید (در انواع مختلف)، ترساندن، مقصر جلوه دادن زن، ممانعت از خروج همسر از خانه و… اين افراد معمولاً با مهارت­هاي ارتباطي، یا منطق آشنايي ندارند و نمي­توانند با همسر خود صحبت كنند، ازاين­رو به زور متوسل مي­شوند.

۳- آزار روانی

البته هر نوع آزاری مستقیما تاثیر روانی بر روی زن می­گذارد حتا خشونت صرف فیزیکی، یعنی نمی­توان یک گروه خاص و منحصر به فردی از آذیت و آزار را به­ عنوان روانی بنامیم آزارهای کلامی، توهین به همسر در خلوت و جمع. بد زبانی، تهدید به ترک همسر، تهدید به برقرار کردن رابطه جنسی با فردی دیگر، آزار روانی بیشتر به ­شکل تهدید و یا انتقاد از نوع رابطه جنسی هم متداول است.

۴- آزار عاطفی

آزار عاطفی اغلب به دنبال آزارهای روانی – کلامی مانند تمسخر، طعنه زدن، کوچک کردن، تحقیر، سرزنش، مقایسه و… یا دادن القابی مانند: چاق، لاغر، مردنی، خنگ و… بروز می­کند. این دسته از خشونت؛ نسبت به سایر موارد همسرآزاری رواج بیشتری دارد و زنان به دلیل عاطفی‌تر بودن در برابر چنین مسایلی بیشتر آسیب می‌بینند.

۵-   آزار رفتاری

فرد رفتاري انجام مي­دهد كه همسرش را بي­ارزش جلوه دهد. عدم توجه به ارزش­ های زن؛ کوچک شمردن زحمات او، نادیده گرفتن زیبایی ­اش، بی­ توجهی به استعدادها و هنر زن، قدردانی نکردن از محبت­ ها و تلاش­ های او، بی­محلی در سخن گفتن و ندیدن او در جمع وامثالهم.

۶- آزار جسمی

ضرب و شتم بدنی همسر، سیلی زدن، پیچاندن دست، با پشت دست توی دهان زن زدن، با مشت بر سر و روی او کوبیدن، با کمربند زدن، زدن با چوب، کشیدن مو و داغ کردن با آتش سیگار و… یا هر رفتار دیگری که (از نظر شوهر) مبتنی بر چنین هدفی باشد.

ترس از ادامه­ خشونت فیزیکی، ضرب و شتم و جرح جسمی به دلیل اعمال وحشیانه، همراه با تهدید، ارعاب یا سرزنش­. در بعضي موارد، تخریب لوازم، شکستن و پاره کردن البسه و عکس ­های مورد علاقه­ زن و…

۷- آزار اقتصادی

عدم پرداخت خرجی خانه، نفقه، پول برای خرید لوازم مورد نیاز زن از قبیل لباس، لوازم آرایش و امثالهم، در تنگنای مالی قرار دادن زن، حتا در مواردی دیده شده که مرد از پرداخت پول برای دارو و ویزیت پزشک نیز خودداری می­کند.

درباره نویسنده

افشین طباطبایی

افشین محمدباقر طباطبایی. نویسنده و پژوهشگر مسائل اجتماعی - روانشناختی - مشکلات جوانان. مربی مثبت‌اندیشی. شعار او این است: رهبر ارکستر زندگی خود باشید

دیدگاهتان را بنویسید

8 دیدگاه