اجتماعی

چهارشنبه­ سوری

چهارشنبه­ سوری - دکتر طباطبایی
نوشته شده توسط افشین طباطبایی

چهارشنبه­ سوری

این روزها درباره­ی خوب و بد چهارشنبه­ سوری مطالب زیادی می‌نویسند. به­ویژه در سال­‌های اخیر با پیدا شدن سروکله مواد محترقه خطرناک و به طبع آن وقوع حوادث ناگوار مفهوم چهارشنبه سوری تغییر یافته و با آنچه ما از دوران کودکی به یاد داریم زمین تا آسمان تفاوت پیدا کرده است. معلوم نیست چه اتفاقی افتاده است که آن چهـارشنبه سـوری‌های سنتـی به یـاد ماندنی تبدیل به اتفاقاتی سراسر دلهره و اضطراب، مهمانی‌هایی دور از شان و بعضا غیراخلاقی تبدیل شده است.

آیا فرهنگ خانواد‌ ­ها تغییر کرده ؟ یا جوانان و نـوجوانان جهت تخلیه انرژی خودشان دست به چنین کارهایی می­زنند؟ یا عدم بسترسازی فرهنگی از سوی مسئولین ذی صلاح، عامل این تغییرات شده است؟ حالا هرکه مقصر باشد مهم نیست مسئله اصلی این است که به دنبال حل مشکل برآییم . چهارشنبه سوری از سنت­های دیرینه ایـرانیان بـوده است و هـر ساله نیـز اجرا می‌شده است، اگر بخواهیم در مذمت چهارشنبه سوری بگوییم که همه گفته­اند و می­گویند.

بهتر است به جای سوق دادن جوانان و نوجوانان به سمت حرکات شایسته، بسترسازی درستی فراهم نماییم. با توجه به این که جوانان و نوجوانان نیاز به هیجان و شادی دارند و گاه برای تخلیه این انرژی دست به رفتاری ناشایست می­زنند، که موجب آذیت و آزار خودشان  و دیگران می­شود، ازاینرو به جای نکوهش این شب به یاد ماندنی، بهتر است با هدایت جریان و مدیریت فضا از تخریب و آسیب جلوگیری نماییم. وظیفه ما بزرگترها آموزش و هدایت است تا سرکوب و سرزنش.

درباره نویسنده

افشین طباطبایی

افشین محمدباقر طباطبایی. نویسنده و پژوهشگر مسائل اجتماعی - روانشناختی - مشکلات جوانان. مربی مثبت‌اندیشی. شعار او این است: رهبر ارکستر زندگی خود باشید

دیدگاهتان را بنویسید