روانشناسی

واژه‌های مثبت

واژه‌های مثبت - دکتر طباطبایی
نوشته شده توسط افشین طباطبایی

واژه‌های مثبت

واژه‌ها تاثیر بسیاری بر افکار و احساسات می­گذارند؛ زیرا هر کلمه می­تواند ما را هیجان­‌زده، ناراحت یا خوشحال کند؛ پس بهتر است از کلمه­‌هایی که بار مثبت دارند، جهت بارور كردن افکار و احساسات‌مان استفاده کنیم. به­ کار بردن واژه­‌ها و عبارات تاکیدی مثبت، کمک زیادی به زیبا شدن افکار و اعمال و بهبود کیفیت زندگی­مان می­کند و در حقیقت نوعی سد در برابر هجوم افکار مخرب و منفی به ذهن است. گفته‌ها و جملات ستایش کننده و تایید کننده به همسر، تحسین و تشویق دیگران حتی در مواردی کوچک. درحقیقت باید نقاط قوت افراد و اطرافیانمان را ببینیم و به واسطه‌ی آن تاییدشان کنیم.

وقتي روزانه حرف‌هاي مثبت بزنيم و فاز مثبت بدهيم، در واقع اقدام به­ پخش انرژی مثبت می‌کنیم. این رفتار به­ طور طبیعی هر چيز مثبت و خوشايندي را به­ سوي ما مي­كشاند؛ چه موقعيت‌­هاي شاد، چه افراد ­خوش ­اخلاق. با داشتن روحيه­ مثبت، آرام ­آرام اطراف­مان را چيزهاي خوب و مسرت بخش فرا می­گیرد؛ یعنی ب­واسطه­ نوع نگاه­مان دیگر به ­دنبال خرده ­گیری و عیب­جویی از این و آن نخواهیم بود. این تغییرات به ­يكباره اتفاق نمی­افتند، اما به ­مرور زمان عملی خواهند شد.

سناریوی افکار جاری در ذهن

انسان­ها در تعامل با يكديگرند و برهم­ تاثیر می­گذارند؛ در حقیقت انديشه و نگرش­ ما، هویت­مان را شکل می­دهد. اگر همیشه و در هر موقعیتی فقط زشتي‌ها را ببينيم  و به دنيا بد نگاه کنیم، يعني موتور مولد كارخانه­­ ذهن­مان، افكار منفی ا­ست. پس بهتر هر چه زودتر این کارخانه را به مزایده بگذاریم، یا خط تولیدش را عوض ­کنیم.

چرا به ­خاطر چیزهای بدی که اتفاق می‌­افتد خودمان را سرزنش نماييم؟ آیا مي­توانيم خودمان را برای رسیدن به خواسته­‌هاي مثبت تشویق ­کنیم؟ عنان ذهن‌تان را براي راندن و هدايت در جاده­  مثبت­ انديشي بدست ­گيريد و اجازه ندهید افكار منفی­ و بدبینی بر شما غلبه كند، به­ آن­ها گوش ندهید؛ چون که شما مسوول زندگی­ خودمان هستید.

وقتی ­که بيش­تر كلام­مان سرشار از بار مثبت است و بخش‌هاي خوب هر ­چيزي را مي‌­بينيم یا هنگامی که بر راه­حل‌ها تمرکز مي­کنیم، ناخودآگاه افراد و موقعیت­‌هایی را جذب می­کنیم که به ­ما کمک خواهند کرد تا موفق‌تر شویم؛ یعنی یک الگوی تفکر مثبت که بسيار هم حیاتی­ است. آدم­‌هایی هستند که همیشه از­ زندگی­شان شکایت می­کنند؛ یعنی خوراک ذهن­شان ياس و ناميدي است که آرام و قرارشان را مي­گيرد؛ آن­ها اغلب مثل غريقي به هر چيزي چنگ مي­زنند تا زنده بمانند.

همه چیز فقط با یک فکر ساده شروع می­شود. اگر فقط بنشینیم و غُر بزنیم که ­چقدر روزگار در حق ما بی ­انصافی­ کرده است، هیچ چیز درست­ نمی­شود. اگر ناراحتیم بايد به­ چیزی فکر کنیم که خوشحال‌مان می­کند یا ­­به چیزهایی نگاه کنیم که به ­ما روحيه می­دهد.

انتخاب با ماست که کانال تلویزیون را به میل خود عوض کنیم. به­طور دل­خواه هر روزنامه‌اي را كه مي­خواهيد باز كنيد و نسبت خبرهاي خوب را با بد بسنجيد؛ آن­وقت با يك استدلال قياسي ساده متوجه مي­شويد. که چگونه و به ­چه اندازه توسط اخبار منفي بمباران مي­شويد؛ به ­بیان ساده‌­تر خبرهاي بد چند برابر خبرهاي خوب است و انباشت پيشگويی‌هاي شومي كه در زندگي رخ مي­دهد بسيار زيادتر از خبرهاي خوشايند است.

وقتی اتفاقات خوب برای ما می‌­افتد، خوشحال می­شویم و احساس سعادت می­کنیم؛ اما نباید برای شادی و خوشحالی‌ها فقط روی این اتفاقات خوب- که خیلی هم نادر هستند- تکیه کنیم. باید سکان اوضاع را بدست بگیرم و مثل یک ناخدای کشتی بر بلندترین عرشه بایستیم و پهنه‌ی اقیانوس را بنگریم. باید خود را در موقعیت­‌هایی قرار دهیم که احتمال وقوع اتفاقات خوب برای­مان بیش­تر شود، یعنی سناریوی آن­ها را خودمان بنویسیم.

این افکار ماست که زندگی‌مان را تغییر می­دهد

درباره نویسنده

افشین طباطبایی

افشین محمدباقر طباطبایی. نویسنده و پژوهشگر مسائل اجتماعی - روانشناختی - مشکلات جوانان. مربی مثبت‌اندیشی. شعار او این است: رهبر ارکستر زندگی خود باشید

دیدگاهتان را بنویسید