روانشناسی

قدرت کلام

قدرت کلام - دکتر طباطبایی
نوشته شده توسط افشین طباطبایی

قدرت کلام

واژه­‌ها تاثیر بسیاری بر افکار و احساسات می‌­گذارند؛ زیرا هر کلمه می­تواند ما را هیجان­زده، ناراحت یا خوشحال کند؛ پس بهتر است از کلمه‌­هایی که بار مثبت دارند، جهت باروركردن افکار و احساسات­مان استفاده کنیم. به ­کار بردن واژه­‌ها و عبارات تاکیدی مثبت، کمک زیادی به زیبا شدن افکار و اعمال و بهبود کیفیت زندگی‌مان می­کند و در حقیقت نوعی سد در برابر هجوم افکار مخرب و منفی به ذهن است. وقتي ذهنی ­مثبت داریم و روزانه حرف‌هاي مثبت مي‌­زنيم و فاز مثبت می‌دهيم، در واقع اقدام به­ پخش انرژی مثبت می‌کنیم. این رفتار به­‌طور طبیعی هر چيز مثبت و خوشايندي را به­ سوي ما مي­‌كشاند؛ چه موقعيت‌هاي شاد، چه افراد ­خوش ­اخلاق.

با داشتن روحيه­ مثبت، آرام­ آرام اطراف­مان را چيزهاي خوب و مسرت­ بخش فرا می­‌گیرد؛ این تغییرات به ­يك ­باره اتفاق نمی‌افتند، اما به­ مرور زمان عملی خواهند شد. در حقیقت انديشه و نگرش­ ما، هویت‌مان را شکل می­دهد. اگر همیشه و در هر موقعیتی فقط زشتي‌ها را ببينيم و به ­دنيا بد نگاه کنیم، يعني موتور مولد كارخانه­­ ذهن­مان، افكار منفی­ است. باید افکار خود را منظم­ کنیم و نقش فعالي در انضباط فکري خویش بر عهده بگیريم. ذهن ما یک كليد خودکار است؛ وقتی به ­چیزی علاقه ­داريم ناخودآگاه درباره­ آن فکر می‌کنيم؛ پس زمانی­ که با یک فکر منفی سروكله­ می­زنیم، بايد آن­را با فکری­ لذت بخش‌­تر، عوض ­کنیم.

عنان ذهن را براي راندن و هدايت در جاده­ی مثبت ­انديشي به­ دست ­گيريم و اجازه ندهیم افكار آدم­‌های منفی‌گرا و بداندیش بر ما غلبه كند، به­ آن­‌ها گوش ندهیم؛ چرا که ما مسوول زندگی­ خودمان هستیم. با یک الگوی تفکر مثبت­ فرصت‌هاي بهتر و بیش­تری پيش­ رو داریم.

وقتی­ که ديد و بينش و بيش­تر كلام‌مان سرشار از بار مثبت است و بخش‌­هاي خوب هر­ چيزي را مي‌بينيم یا هنگامی­ که بر راه­‌حل‌ها تمرکز مي‌کنیم، ناخودآگاه افراد و موقعیت‌هایی را جذب می­کنیم که به ­ما کمک خواهند کرد تا موفق شویم؛  به همین دلیل، داشتن یک الگوی تفکر مثبت امري بسيار حیاتی ا­ست.

وقتی موضوعی را در ذهن تجسم می­کنیم، در حقیقت آن­را پدید می‌آوریم؛ یعنی روی نتیجه­ پایانی متمرکز می­شویم. زمانی­ که خودمان را در وضعیت مورد علاقه­ تصور کنیم شاید آن شرایط  فراهم ­شود. تصویرسازی ذهنی؛ احساس لذت درونی، بینش درونی و آرامش درونی را فراهم می‌سازد. به بیان روشن ­تر هیچ­کس دیگری نمی­تواند درباره­ احساسات، تمایلات، انگیزه­‌ها و نوع نگاه­ ما به­ دنیا تصمیم بگیرد؛ این­ کار فقط در قدرت ماست.

درباره نویسنده

افشین طباطبایی

افشین محمدباقر طباطبایی. نویسنده و پژوهشگر مسائل اجتماعی - روانشناختی - مشکلات جوانان. مربی مثبت‌اندیشی. شعار او این است: رهبر ارکستر زندگی خود باشید

دیدگاهتان را بنویسید