اجتماعی

سازوکارهای ناکارآمد

سازوکارهای ناکارآمد - دکتر طباطبایی
نوشته شده توسط افشین طباطبایی

سازوکارهای ناکارآمد

نمی­توانیم مثل زمان پدریزرگ­ها و مادربزرگ­هامان زندگی کنیم، یا از شریک زندگی خود انتظاری مشابه داشته باشیم. سازوکارهای پنجاه سال پیش در روابط زناشویی امروزه ناکارآمد است، یعنی فرمول­ها و مدل فکری قدیمی‌ها دیگر قدرت چندانی برای شکل‌دهی به رابطه­‌ متقابل زن و مرد ندارند. دلایل متعددی برای این امر وجود دارد؛ پیشرفت‌های تکنولوژی موجب بالارفتن؛ حجم اطلاعات، سواد، آگاهی، دانش، شناخت، شعور و … افراد (چه دختر و چه پسر) شده است.

در جامعه­‌ ما که در حال گذر از سنت به مدرنیته است، گاها نقش زنان و مردان ­جابجا می­شود. زنانی هستند که شغلی مهم و پُردرآمد داشته، ولی شوهران­شان در مراتبی بسیار پایین­تر قرار دارند. مشکل وقتی آغاز می­شود که به­ خاطر موقعیت برتر اجتماعی؛ سرزنش­ و سرکوفت­‌های تخریبی ورد زبان یکی از طرفین شود. خشم و انتقاد اعتماد به­ نفس را تضعیف و روابط را سُست می­کند.

نکته قابل ذکر مهم این­که؛ با ابزارهای امروزی و افکار دیروزی نمی­توان زندگی زناشویی موفقی داشت. یعنی برخی اوقات رفتاری مُدرن داریم و پاره­ای اوقات (بسته به منافع) رفتار سُنتی. رفتار پُست مدرن در روابط انسانی کارایی چندانی ندارد.

نباید اجازه دهیم که اختلاف آرا تبدیل به تعارض منافع و کینه­ جویی شود. چون خانواده یک گروه اجتماعی است و در آماده­ سازی و تربیت انسان (فرزندان) و تحویل آنان به جامعه و برآوردن برخی نیازهای بنیادی انسان مسولیت دارد، در نتیجه توجه به عدم پاگیری عناصر ستیزه و درگیری و نفرت و کینه موضوعی کلیدی می­باشد.

درباره نویسنده

افشین طباطبایی

افشین محمدباقر طباطبایی. نویسنده و پژوهشگر مسائل اجتماعی - روانشناختی - مشکلات جوانان. مربی مثبت‌اندیشی. شعار او این است: رهبر ارکستر زندگی خود باشید

دیدگاهتان را بنویسید