خانواده

زبان مشترک زن و شوهر

زبان مشترک زن و شوهر - دکتر طباطبایی
نوشته شده توسط افشین طباطبایی

بسیاری از عدم تفاهم های زناشویی ناشی از دو زبانه بودن زن وشوهر است، یعنی عدم زبان مشترک زن و شوهر در مواقعي كه اختلافات شدت گرفته و تفاهم كم رنگ شده به­ دليل دو زبانه بودن روابط مرد و زن است. يعني زن به يك زبان سخن مي­گويد و مرد به زباني ديگر يعني هيچكدام حرف طرف مقابل را نمي­فهمد. موج­ هاي احساسي يكديگر را درك نمي­كنند به­ عنوان مثال: در پاره­اي اوقات كه تغييرات هورموني دربدن زن رخ مي­دهد امكان دارد زن پرخاش و با حرف­ هاي ناپسند و ناروا مرد را مورد سرزنش و عقاب قرار دهد. در چنين مواردي اغلب مرد هم به دفاع برخواسته و پاسخ­ هايي در خور و متناسب و به ظن خودش منطقي مي­دهد. درحالي كه حرف­ها و حالت و برخورد زن ناشي جريان يك فوران احساسي دروني است، كه معمولا در اثر بالا گرفتن با ترس و استيصال، درماندگي و بي­ پناهي يا اضطراب و خشم دروني (مثلث تباهي) به ­وجود مي­آيد به­طوري كه گاه زن را از نظر رواني به مرز انهدام رسانده. زن و مرد بايد در رابطه­ زناشويي خود به يك زبان مشترك دست يابند.

تنها چيزي كه انسان ترسيده و مضطرب احتياج دارد. احساس امنيت و آرامش و بالاتر از همه حمايت است، در چنين شرايطي زن فقط و فقط نياز به حمايت رواني دارد. يعني مرد بايد با كلام و واژه ­هاي …. دهنده و پرمعني و اطمينان بخش اسباب آرامش رواني او را فراهم سازد، در يك كلام دل داري كند چون در آن لحظه­ خاص زن صرفا به ناز و نوازش احتياج دارد. مرد بايد با زيركي درك كند در چنين مواردي فقط برخورد احساسي حمايتگر كارساز است. زنان به ­ويژه دختران نيازمند نخسين و تشويق و تاييد و در يك كلام ديده شدن از جانب شوهرانشان هستند. مردان جوان بايد بدانند زن و همسرشان محتاج ستايش شدن است و آنان با كلام و زبان شيرين و حرف­ هاي دوست داشتني و موثر به همسرشان بگويند.

مردان در برخوردهاي روزانه با زن خود بهتر است به نكات مثبت آنان توجه كنند، نقاط ضعف­شان را ناديده گرفته و انگشت تاييد بر نقاط قوت زنان بگذارند. محدوده زندگي چهارديواري خانه جاي مناسبي براي سرزنش و عتاب كردن يكديگر نيست، آن­جا محل كسب انرژي از وجود يكديگر براي پر كردن خلاء­هاي روحي مي­باشد. اين سه كلمه جادويي: تاييد – تحسين – تشويق توجه خاصي كنند. اغلب زنان جوان از اين­كه مورد بي ­توجهي و بي­ مهري شوهرانشان قرار مي­گيرد با مردشان حرف­ هاي زيبا- شاعرانه و عاشقانه به آنها نمي­زند آزرده­ خاطر و پريشان و مكدر مي­شوند.

گوش دختران جوان مشتاق شنيدن كلام و جملات ستايش ­آميز و عاشقانه شوهرانشان است. خوش سخن بودن و ستايش كردن تحسين نمودن معشوق در تمام ادبيات كهن ما مشهود است، مردان جوان سخنان خوش را بايد بياموزند. ستايش و تحسين و ناز كشيدن دختران جوان مولفه­ اي حياتي در ساختار روابط زن و مرد بخصوص تحكيم تفاهم مي­باشد.

درباره نویسنده

افشین طباطبایی

افشین محمدباقر طباطبایی. نویسنده و پژوهشگر مسائل اجتماعی - روانشناختی - مشکلات جوانان. مربی مثبت‌اندیشی. شعار او این است: رهبر ارکستر زندگی خود باشید

دیدگاهتان را بنویسید

4 دیدگاه