دسته‌بندی نشده

خمیرمایه خانواده

نوشته شده توسط افشین طباطبایی

خمیرمایه خانواده

خمیرمایه انسان در خانواده شكل مي­گيرد كانون خانواده مي­تواند انسان را به سوي خير و نيكي رهنمون سازد يا دروازه‌­هاي شرارت را برروي او بگشايد. بسياري اتفاقات خواسته و ناخواسته درون هسته­‌ خانواده رخ مي­دهد كه به ­طور مستقيم بر شخصيت فرزندان يعني افراد جامعه تاثيري عميق مي­گذارد.

مشكل از اين­جا آغاز مي­شود كه اكثر قريب به اتفاق ما براي پيچيده­‌ترين مهم­ترين كار جامعه بشري يعني تربيت فرزند كه وظيفه بر دوش زن و شوهر است اساسا هيچ آموزش و تعليمي نمي‌بينيم يا حتا خودمان را به زحمت آن نمي­اندازيم كه به دنبال كسب‌­اش برويم در حالي كه اگر قرار باشد يك حرفه­‌ صنعتي يا هنري يا ورزشي را بياموزيم بايد در آن رشته سال‌ها شاگردي كنيم، آموزش و تعليم ببينيم تا تجربه­‌اي سنجي كسب نمايم. ولي براي پرورش انسان نه تنها ب ه­دنبال تحصيل و آموزش نمي­رويم بلكه صرفا بر دانسته ­ها و داده‌­هاي سنتي خانواده‌­ها تكيه مي­كنيم كه بعضا فاقد كارايي لازم مي­باشند.

بسياري از خطاكاران و منحرفان اخلاقي، جنايتكاران و ارازل و اوباش اجتماعي از خانواده‌هاي ناسالم و تخريب شده بيرون آمده­‌اند.

هر انساني نياز به احساس امنيت و آرامش دارد اين آرامش و امنيت را كجا بايد بدست آورد؟ در كانون خانواده درجايي كه يك زن و مرد به ­عنوان زن و شوهر، پدر ومادر در كنار هم قرار مي­گيرند شرايطي را فراهم مي­كنند تا عده‌­اي آدم در كنارشان احساس آرامش و اطمينان و امنيت كنند. يعني كانوني را درست مي­كنند به اسم خانواده براي تربيت و رشد و پرورش انسان­هايي به اسم فرزندان.

ازدواج كردن صرفا يك موضوع غريزي مثل غذا خوردن نيست بلكه مبناي اخلاقي دارد يعني قرار است در ازدواج من (خود) تبديل به يك من (ما) بزرگتر و تكامل يافته‌­تر بشود.

اگر از كانون خانواده­‌اي جریان تخريبي، ترس و نگراني و اضطراب و امثالهم جاری شود و اعضاي آن دائم در معرض چنين امواج مخربي باشند. دچار آسيب‌هاي روحي و رواني مي­گردند. انسان اگر دائم بترسد و نگران باشد چه بلايي سرش مي‌­آيد. طبيعي است كه مي­خواهد كاري كند تا از اين فشارهاي رواني ناخواسته كه از محيط بر او وارد مي­شود خود را خلاص كند. تا احساس آرامش كند. مثلا اگر دچار سردرد شویم به­ دنبال راهي برای برطرف کردن آن برمی­‌آییم. در خانواده­اي كه فرزند احساس ناامني ­كند برای کسب امنیت به آغوش غیر پناه مي­برد. پدر و مادر مي­توانند فرزندان را به راه راست هدايت كنند يا به راه كج.

پدر و مادر مي­توانند فرزندان را به راه راست هدايت كنند يا به راه كج خانواده بايد چتري حمايتي بر سر اعضاي خود بگستراند تا آنان را از گزند آسيب‌هاي روحي- رواني و ناهنجاري­‌هاي اجتماعي مصون بدارد. زن و شوهر – پدر و مادر وظيفه دارند تا انسان­هاي نو رسيده را براي رويارويي با سختي­ها- ناملايمات مشكلات، گرفتاري­ها- يافتن راه­حل­ها و برخورد صحيح با رويدادها در صحنه زندگي و جامعه آماده كنند.

انسان­هاي كه در قالب كودك به امانت در دست زن و شوهر قرار مي­گيرند و به ­واسطه­‌ گره­هاي فراواني كه در روابط زن و مرد پيش مي‌­آيد دچار تخريب تربيتي شده و ناسالم با كوهي از مشكلات وارد جامعه مي­شوند يعني زن و شوهر از هدف اصلي انسان سازي خود باز مي‌مانند.

چه اتفاقي مي­افتد كه تزلزل و شكاف در روابط زن و شوهر پيش مي‌­آيد. مسايل مالي، عدم تفاهم، عدم درك متقابل، تنگ­ نظري، استبداد راي، قهروآشتي، ستیزهای بی‌فرجام و… اين­ها برخی دلايل است.

در پژوهش‌­هاي انجام گرفته در استان­ هاي مختلف كشور مشاهده شده است كه عمده‌­ترين عامل اختلاف زن و شوهرها هم از ديد مرد هم از ديد زن؛ دخالت‌هاي نا به ­جای اطرافيان است که باعث بروز تنش­هاي بيشتر و اضافه در روابط زن و شوهر مي­گردد. دخالت اطرافيان از سر دشمني نیست، بلكه چون به واسطه‌ عدم آگاهي و غيركارشناسي صورت می گیرد، در اغلب موارد تشدید اختلاف است.

دومين عامل از ديد مردها عدم تفاهم و از ديد زن­ها ضرب و شتم است. يعني شماتت، توهين، تحقير چنين خصلت­هاي زشتی با تعالیم عالیه اسلام منافات دارد. از بزرگترين انسان عالم بشريت حضرت محمد مصطفي (ص) تا علي (ع) اختر تابناك امامت و بعد علما، عرفا، مجتهدين، بزرگان فرهنگ، دين و نامداران مذهبي تا امروز هيچكدام حتا خصوصيات اخلاقي تند و خشن نداشته­اند، چه رسد به اين­كه زبان شماتت يا توهين و تحقير… ویژگی بارز همه­ی بزرگان اخلاق نیکو است، چون با خوي نرم و روي خوش مي­توانسته­‌اند افراد را مرید خود بنمايند. همان روشي كه رسول گرامی اسلام براي دعوت به حق به كار بردند.

روش‌­هاي قهريه‌­اي كه مردان درباره‌ زنان به­ كار مي­برند، یا بداخلاقی‌های زنانه، صرفا برخاسته از سنت‌هاي قبيله­اي بدوي و خوي جهالت است. عدم تمكين، عدم مسوليت ­پذيري است، عدم علاقه، اعتياد و بدبيني از دیگر دلایل ریشه‌ای اختلافات عمده زناشویی می­باشد.

موضوع اين است بيشتر عواملي كه در روابط زناشويي تخريب ايجاد مي­كند از خود فرد ريشه می­گیرد. يعني سرچشمه‌ آن در وجود يكي از دو طرف قرار دارد، یعنی یکی از دو طرف مقصرند یا هرکدام به تناسب درصدی. در این صورت خود شخص هم مي‌تواند آن را برطرف كند.

در رابطه­‌ دو سويه زن و شوهرها و به­ خصوص زن و شوهرهاي جوان يا در شرف ازدواج نكات مهمي وجود دارد كه اگر هر دو طرف به ظرافت‌هاي اين مولفه­­‌ها توجه كنند به تقويت و تحكيم پايه‌هاي بزرگترين رابطه­‌ زيربنايي جامعه كه كانون انسان­سازي است، اقدام كرده‌­اند كه باعث اعتلاي جوامع و سدي در برابر معضلات و ناهنجاري‌هاي اجتماعي خواهد بود.

درباره نویسنده

افشین طباطبایی

افشین محمدباقر طباطبایی. نویسنده و پژوهشگر مسائل اجتماعی - روانشناختی - مشکلات جوانان. مربی مثبت‌اندیشی. شعار او این است: رهبر ارکستر زندگی خود باشید

دیدگاهتان را بنویسید