قانون پارتو - دکتر افشین طباطبایی

سال­ها قبل یک متخصص مدیریت به­ نام « پارتو» قانون مهمی را بیان کرد: «ما برای انجام همه­ کارها نه وقت داریم، نه پول، اما برای انجام مهم­ترین کارها، هم وقت داریم هم پول».

وقت و پول خود را صرف کارهای درجه دو یا حتا سه می کنیم؛ آن­وقت برای کارهای درجه یک، وقت یا پول کافی نخواهیم داشت.

علاوه بر وقت و پول، در دیگر زمینه­ ها هم دچار «محدودیت منابع» هستیم؛ برای نمونه، ما در بین مردم، صاحب اعتباری اجتماعي هستيم، اما این اعتبار، «بی­ نهایت» نیست. اگر اعتبارمان را در جایی خرج کنیم که ارزش کمی دارد، درجایی ديگر که به آن نیاز داریم و از درجه­ اهمیت بالاتری برخوردار است، «اعتبار» کم می­آوریم و ديگر روي­مان حساب نمیكنند. (سخن کم­ گوی تا در کار گیرند- سعدی)

اکنون قانون «پارتو» را در چند حیطه­ ی مختلف از زندگی بیان می­کنم.

۱- معیارهای زندگی: همه­ سلیقه­ های ما را دیگران نمی­توانند برآورده کنند؛ پس بايد با اهميت­ ترين علایق­مان را به­ وضوح و روشنی بیان کنيم، تا ديگران در مراوده­ با ما،  ارزشهای ­ما را پاس بدارند.

۲- روابط با دیگران: نمی­توانيم تمام كساني را كه مي­شناسيم راضی نگه داريم؛ پس لازم است تکلیف خودمان را روشن کنيم که مهم­ترین اشخاص در زندگی ما چه کسانی هستند و بیش­ترین سرمایه­ گذاری­ عاطفي را روی چه کسانی باید انجام دهيم؟

۳- لذت­ها: ما نمی­توانيم از هر چیزي لذت ببريم و برای بعضی لذت­ها، لازم است از برخی دیگر بگذريم؛ پس بايد لذت­های زندگی را اولويت­ بندي كنيم؛ به­ عبارت دیگر، چه چیزی را به چه چیزی ترجیح می­دهيم؟

۴- اظهارنظر: نمی­توانيم در مورد همه چیز اظهارنظر کنيم؛ ازاینرو بهتر است مهم­ترین زمينه­ هاي مورد علاقه­ مان را مشخص کرده، دانش خود را در آن موضوعات بالا ببریم.

دو مثال:

۱- یک چهره­  مشهور و سرشناس نمی­تواند به­ راحتی کنار خیابان بایستد و از یک گاری، لبو بخرد و از خوردن لبوی داغ ، لذت ببرد! پس لازم است تکلیف خود را روشن کند؛ «شهرت» را بیش­تر دوست دارد یا «لبو» را ؟!

۲- یک فرد خوش­ اندام نمی­تواند هر غذایی را که دوست دارد، بخورد؛ زیرا حفظ یک اندام زیبا، نیازمند رژیم غذایی­ست؛ پس باید یک­بار دیگر تکلیف خود را روشن کند؛ «اندام زیبا» مهم­تر است یا «کیک خامه­ ای»؟!

 

((امروز، روز مهمی­ است، اولین روز از بقیه­ زندگی من است))