عادت مثبت‌اندیشی - دکتر طباطبایی

عادت مثبت‌اندیشی :

خوش‌بینی و تفکر سازنده­ می­تواند زندگی ما را به­ طرز چشم‌گیری تغییر دهد، ولی در عین حال اگر قرار باشد خودمان را مجبور کنیم به سبک خاصی بیاندیشم و مدام در یک چارچوب اجباری مثبت­‌اندیشی باشیم، چندان موثر واقع نمی­شود، در حالی‌­که با روش‌های ساده‌­تر می‌توانیم الگوی ذهنی خود را به­ سوی مثبت‌اندیشی و خوش‌­بینی تغییر دهیم.

درحقیقت اگر افکار، سرنوشت، سرگذشت انسان­‌های مثبت‌اندیش را بررسی کنیم متوجه می­شویم؛ آن‌ها به‌جای این­‌که به مشکلات و گرفتاری­‌ها توجه کنند و در دام آن­ها بیفتند، بیشتر حواس خود را به راه‌حل‌ها معطوف کرده و دنبال یافتن راه‌چاره بوده و هستند، در نتیجه کمتر اضطراب و استرس سراغ­شان می­رود. دوم این­ که افراد مثبت­‌اندیش عادت مثبت‌اندیشی داشته و بر روی جنبه‌های مثبت­ زندگی خود تکیه­ بیشتری دارند، در نتیجه آرامش ذهنی زیادتری دارند. یعنی افراد مثبت‌اندیش مجبور نیستند به جبر و زور فشار و داد و قال و خشونت روی بیاورند.

از طرفی اگر که من و شما هم دقت کنیم به افرادی بیش از دیگران در میان اطرافیان، دوست و آشنا تمایل داشته و جذب­شان می‌شویم، درواقع این اشخاص به­ واسطه­ انرژی مثبت درونی و عادت مثبت‌اندیشی، جاذبه­ ی فردی زیادی دارند. یعنی به­ خاطر چارچوب‌های ذهنی مثبتی که دارند، امواج مثبت‌اندیشی را در محیط پیرامون خود جاری و ساری می­کنند، و می­توانند ارتباط عمیق‌تر و منطقی‌تری با دیگران برقرار کنند، به بیان ساده­‌تر ارتباط گرفتن با چنین افرادی بسیار آسان است.