عادات قَهری - دکتر طباطبایی

همه­ ما در مشکلاتی که برای‌مان به ­وجود می‌آ­ید نقش ­داریم؛ گاهي مستقيم و گاهی غیرمستقیم. چه ­قدر خوب مي­شود در رابطه با مسایل پيش ­آمده از خود سؤال­ كنيم؛ تا چه اندازه مقصر بوده‌­ايم و آیا مي­توانستيم تصميم بهتری بگیريم یا نه؟ در حقیقت زندگی آمیزه‌ای از جبر و اختیار است. نمی­شود همه چیز را گردن این­ و آن انداخت و برای گرفتاری‌ها آویزان هم­دیگر باشیم يا دیگران را مقصر بدانیم. ما معمولا مشکل را در دیگران و رفتارشان می­بینیم درصورتی که شاید خودمان مقصر باشیم.

ما براساس بسیاری از عادات قَهری و جبری خود زندگی می­کنیم و آسوده‌تريم که آن‌ها دست نخورده باقی بمانند. هر تغییری ممكن است در ابتدا ما را کمی دچار اضطراب کند. به ­­عنوان مثال؛ کسی­ که هميشه در اختلافات از موضع برنده عمل می­كرده و سعي داشته به ­هیچ قیمتی نبازد، وقتی متوجه می­شود که برای حل اختلاف لازم است به خاطر شخص ­دیگری (مثل همسر يا رفيق) گذشت کند (بايد بفهمد این به ­معنای باختن و  بازنده بودن نیست)، ابتدا برایش خوشایند نخواهد بود. او كه همواره با زور و فشار تلاش کرده هر موقعیتي را به­­ نفع خویش به ­پایان برد، اکنون باید رفتار خود را تغيير دهد؛ البته طبیعی ا­ست این ­کار براي او راحت نیست؛ ولي کافی ا­ست قدم اول برداشته شود.

با گذشت زمان و بررسی نحوه­ تعاملات و رفتارهای ما با دیگران، اثرات مطلوب پيش­آمده به واسطه این دگرگوني، می­تواند مُهر تاییدی باشد ­که هر يك از ما چه ­قدر به ­تغییر نیازمندیم. نکته­­ قابل توجه این است که اساس درمان بسیاری از روان­ درمانگران و روان­پزشکان معروف دنیا بر اساس همین تغییر است؛ تغییر در رفتار- تغییر در انگیزه – تغییر در ادراک – تغییر در باورها – تغییر در شناخت – تغییر در نیازها- تغيير در علایق و…

در روابط بین زوج‌ها خیلی از مواقع اگر یکی از آن‌ها اقدام به اصلاح رفتارهای خود (بهتر است این­‌کار با کمک مشاور، يا با مطالعه انجام ­شود) کند، تغییر شروع می­شود؛ تغییر ابتدا در زمینه­ افکار، سپس احساسات و در نهایت در رفتار صورت می‌پذیرد. با گذشت زمان وقتی شریک زندگی و اطرافیان متوجه تغییرات خوب شخص می­شوند، رفتار آن­‌ها نیز تحت­ تأثیر قرار می­گیرد و تعامل ­مناسب­تری برقرار می­كنند. همه چیز برای یک شروع بهتر مهیاست؛ ما نیازمند تغییرات وسیعی در همه­ ابعاد هستیم؛ اما باید این تغییرات را از خود شروع کنیم؛ پس گام اول را استوار برداریم و اعلام کنیم: غافل نخواهم بود؛ تغییر را شروع خواهم کرد

با تغییر طرز تفکر، زندگی­ نیز دگرگون شده، ذهن نیز می­تواند بر واکنش­ های جسم­ تاثیر بگذارد. اگر مثبت فکر کنیم و جوانب خوب و پسندیده همه چیز را در نظر بگیریم، حتا اگر زندگی­ بر وفق مرادمان پیش نرود بازهم می­توانیم بر اوضاع مسلط شويم و آرام ­آرام خود را از آن وضعیت نجات دهيم؛ حداقل این­که خوشحال­تر و بی‌دغدغه­‌تر زندگی ­کنیم!