اجتماعی

عادات قَهری و جبری

عادات قَهری و جبری - دکتر طباطبایی
نوشته شده توسط افشین طباطبایی

ما براساس بسیاری از عادات قَهری و جبری خود زندگی می­کنیم و آسوده ­تريم که آن­ها دست نخورده باقی بمانند. هر تغییری ممكن است در ابتدا ما را کمی دچار اضطراب کند. به­­ عنوان مثال؛ کسی­ که هميشه در اختلافات از موضع برنده عمل می­كرده و سعي داشته به ­هیچ قیمتی نبازد، وقتی متوجه می­شود که برای حل اختلاف لازم است به خاطر شخص ­دیگری (مثل همسر يا رفيق) گذشت کند (بايد بفهمد این به­ معنای باختن و  بازنده بودن نیست)، ابتدا برایش خوشایند نخواهد بود. او كه همواره با زور و فشار تلاش کرده هر موقعیتي را به­­ نفع خویش به ­پایان برد، اکنون باید رفتار خود را تغيير دهد؛ البته طبیعی ا­ست این­کار براي او راحت نیست؛ ولي کافی ا­ست قدم اول برداشته شود.

با گذشت زمان و بررسی نحوه­ تعاملات و رفتار ما با دیگران، اثرات مطلوب پيش­ آمده به واسطه این دگرگوني، می­تواند مُهر تاییدی باشد ­که هر يك از ما چقدر به ­تغییر نیازمندیم. نکته­­ قابل توجه این است که اساس درمان بسیاری از روان­ درمانگران و روان­پزشکان معروف دنیا بر اساس همین تغییر است؛ تغییر در رفتار- تغییر در انگیزه – تغییر در ادراک – تغییر در باورها – تغییر در شناخت – تغییر در نیازها- تغيير در علایق و…

همه­ ما در مشکلاتی که برای­مان به­ وجود می­آ­ید نقش ­داریم؛ گاهي مستقيم و گاهی غیرمستقیم. چقدر خوب مي­شود در رابطه با مسایل پيش­ آمده از خود سؤال­ كنيم؛ تا چه اندازه مقصر بوده­ ايم و آیا مي­توانستيم تصميم بهتری بگیريم یا نه؟ در حقیقت زندگی آمیزه ­ای از جبر و اختیار است. نمی­شود همه چیز را گردن این­ و آن انداخت و برای گرفتاری­ ها آویزان هم­دیگر باشیم يا دیگران را مقصر بدانیم. ما معمولا مشکل را در دیگران و رفتارشان می­بینیم درصورتی که شاید خودمان مقصر باشیم.

در روابط بین زوج­ها خیلی از مواقع اگر یکی از آن­ها اقدام به اصلاح رفتارهای خود (بهتر است این­کار با کمک مشاور، يا با مطالعه انجام ­شود) کند، تغییر شروع می­شود؛ تغییر ابتدا در زمینه­ افکار، سپس احساسات و در نهایت در رفتار صورت می­پذیرد. با گذشت زمان وقتی شریک زندگی و اطرافیان متوجه تغییرات خوب شخص می­شوند، رفتار آن­ها نیز تحت­ تأثیر قرار می­گیرد و تعامل ­مناسب­تری برقرار می­كنند.  همه چیز برای یک شروع بهتر مهیاست؛ ما نیازمند تغییرات وسیعی در همه­ ابعاد هستیم؛ اما باید این تغییرات را از خود شروع کنیم؛ پس گام اول را استوار برداریم و اعلام کنیم؛ غافل نخواهم بود؛ تغییر را شروع خواهم کرد

با تغییر طرز تفکر، زندگی­ نیز دگرگون شده، ذهن نیز می­تواند بر واکنش­ های جسم­ تاثیر بگذارد. اگر مثبت فکر کنیم و جوانب خوب و پسندیده همه چیز را در نظر بگیریم، حتا اگر زندگی­ بر وفق مرادمان پیش نرود بازهم می­توانیم بر اوضاع مسلط شويم و آرام ­آرام خود را از آن وضعیت نجات دهيم؛ حداقل این­که خوشحال­تر و بی ­دغدغه ­تر زندگی ­کنیم!

درباره نویسنده

افشین طباطبایی

افشین محمدباقر طباطبایی. نویسنده و پژوهشگر مسائل اجتماعی - روانشناختی - مشکلات جوانان. مربی مثبت‌اندیشی. شعار او این است: رهبر ارکستر زندگی خود باشید

دیدگاهتان را بنویسید

2 دیدگاه

  • همین تغییر روش فکر یا زندگی هم کار دشواریه ، هرروز که از خواب بیدار میشیم میگیم امروز باید متفاوت باشم ، پس به فول شما همین که بی دغدغه باشه و اروم اروم حرکت کنیم کافیه .

    سپاس فراوان

    • در فطرت انسان، میل به آرامش نهفته است، ولی جنبه‌های شیطانی یا جلوه‌های شر و پلیدی زندگی و وسوسه‌های مادی او را به‌سوی تخریب ساختارهای آرامش درونی سوق می‌دهد. کودکان و نوجوانان به‌طور فطري نسبت به بزرگ‌ترها از آرامش بیش‌تری برخوردارند، اما پدر و مادرها با فشارهای نامناسب، درک نکردن افکار و خواسته‌های آن‌ها و شرایط روانی‌شان، ناخواسته آرامش ذاتی فرزندان خود را سلب می‌کنند؟