تربیت کودک - دکتر طباطبایی

تربیت کودک:

غالبا مردم روحیه کودکان را نمی‌شناسند و با افکار و رفتار غلط فرزندان خود را بد تربیت می‌کنند. مشکل از اینجا آغاز می­‌شود که اغلب فراموش می­‌کنیم فرزند ما کودکی است به دنبال کشف و یافتن و آموختن. روسو در کتاب امیل می­‌گوید: «این اشخاص (منظور والدین) همیشه در کودکان خصوصیات بزرگسالان را جستجو  می‌نمایند و هیچ فکر نمی‌­کنند که طفل قبل از این که بالغ شود چه روحیه‌ای دارد.»

نوزاد هنگام تولد موجودی تربیت نشده و گِلی خام است (سوای استعدادها و سوابق ژنتیک) او از بدو تولد یعنی هنگام ورود به دنیا و روبرو شدن با نور، صدا، سرما، نیروی جاذبه، جدایی از مادر و… احساسات مخرب ترس و اضطراب را تجربه می‌کند، و در مسیر بزرگ شدن در میان هزاران پیام؛ باید و نباید و بکن و نکن، الزامات، خرافات، عقاید، قوانین و… تبدیل به انسانی با کارکردهایی خاص از نظر اجتماعی می‌گردد. به تعبیر روسو نهال وجود انسان در میان معبر زندگی به واسطه­‌ تنه زدن‌های مکرر عابران کم کم نابود می‌­گردد، یعنی طبیعت را در او خفه خواهند کرد.

مسئله مهم این است که انسان نادان به دنیا می‌­آید و به دنبال مرآوده و حشر و نشر با دنیای اطراف و محیط زندگی فهم و شعور کسب می‌کند. چارچوب‌های ذهنی هر انسانی نیز به همین صورت شکل می‌­گیرند، که والدین نقشی اساسی و زیربنایی در ساختار فکری انسان بازی می­کنند. در نتیجه اگر والدین از آموزش کافی و آگاهی لازم برای تربیت فرزندان برخوردار نباشند، موجبات تخریب و تضعیف او را فراهم می‌سازند.

انسان در دوران کودکی تحت مراودات خود با اطرافیان به‌ویژه والدین هزاران پیام بازدارنده یا سوق دهنده دریافت می‌­کند که مجموعه همه این‌ها الگوهای ذهنی و شخصیت و چگونگی برخورد او با دنیای پیرامونش را شکل می‌دهند.

به والدینی که فرزندان کوچک و خردسال دارند، توصیه می‌شود برای جلوگیری از خطاهای احتمالی، تکنیک‌های تحلیل­ رفتار متقابل را بیاموزند. در این روش آن­ها ابتدا با چارچوب­‌های ذهنی و پیش‌نویس‌های ذهنی برگرفته از دوران کودکی خودشان آشنا می‌شوند و کم کم به خودشناسی می­رسند، که همین موضوع زمینه باز کردن گره‌­های ذهنی، شناخت تعصبات و غرور نابهنجار فردی آنان را فراهم می‌کند. در قدم بعدی می­توان با استفاده از این شناخت و آموزش خود نحوه تربیت فرزند را فرا گرفت.

برخي رفتار كودكان كاملاً طبيعي است. مهم‌ترين كار در بر طرف كردن مشكلات رفتاري كودكان، بر‌قراری ارتباط عاطفي می‌باشد.