خانواده

انتخاب همسر

انتخاب همسر - دکتر طباطبایی
نوشته شده توسط افشین طباطبایی

انتخاب همسر

انتخاب همسر از مهمترین تصمیمات فرد در زندگی است، زیرا چگونگی آینده او را رقم می‌زند. تشکیل خانواده سالم، متعادل و پایدار مانند هر امر مهم دیگری به تفکر منطقی و تلاش و کوشش نیازمند است. جوان باید براساس معیارهای اصولی و منطقی همسر آینده خود را شناسایی و انتخاب و آنگاه به امر ازدواج اقدام کند.

با چه کسی ازدواج کنیم ؟‌ چگونه همسرآینده‌مان را بشناسیم؟ چه شرایطی برای همسر باید در نظر بگیریم ؟ در چه سنی باید ازدواج کرد؟ چه شرایطی باید داشته باشیم تا ازدواج کنیم ؟ و هزاران سئوال از این دست را هر روزه جوانان در ذهن خود مرور می‌کنند و به دنبال جواب هستند. ‌

پیدا کردن همسر مناسب آرزوی خیلی از دخترها و پسرها است. اما این‌که چه‌طور باید به این انتخاب دست بزنند، مساله‌ای است که شاید کمتر کسی از آن اطلاع داشته باشد. چگونه تشخیص بدهیم فردی برای ازدواج مناسب است؟

در سایه ازدواج انسان به اهدافی چون آرامش و سکون و تکمیل و تکامل فردی و اجتماعی،‌ تامین نیازهای جنسی و روانی و بقای نسل دست می‌یابد. آن‌چه در این میان از اهمیت بالایی برخوردار است راه صحیح شناخت و انتخاب همسر است.

ازدواج تنها راه سالم تشکیل خانواده است و دارای مزایای زیادی برای زوجین است از جمله آن‌که زوج‌هایی که در ازدواج موفق هستند معمولا از ارتباط خود راضی بوده و از نظر احساسی سالم می‌باشند. آنان از سطح دانش و آگاهی بالاتری برخوردار هستند. همچنین با فرزندان خود ارتباط بهتری برقرار می‌کنند و از نظر جسمانی نیز سالم‌تر هستند.

انتخاب صحیح در ازدواج سخت است از این جهت كه شما بر خلاف خیلی از مسائل دیگر نیاز دارید بسیاری از نبایدها را خوب بشناسید و درك كنید . به این معنی كه شناختن فرد مناسب مستلزم آن است كه نكات منفی رابطه‌ی زناشوئی را تشخیص دهید. به صرف دانستن نكات مثبت معمولا به نتایج كاملی نخواهید رسید .

درگام نخست باید بدانید آیا اصولاً آمادگی رابطه‌ی زناشویی را دارید یا خیر؟ اگر این آمادگی در شما حاصل نشده باشد، اختلافات آتی به خاطر ضعف خود شما خواهد بود و نه به خاطر عدم تفاهم با همسرتان .

ازدواج موفق بستگی به عوامل مختلفی دارد که خیلی از آن‌ها را باید در دوران نامزدی ( قبل از ازدواج ) ارزیابی کرد. عوامل دیگری نیز در موفقیت زندگی زناشویی موثر است که می‌توان آن‌ها را بعد از ازدواج شناخت. در ازدواج‌، سازش دائمی و از خودگذشتگی فراوان لازم است‌، ولی اگر زن و مرد قبل از ازدواج با یکدیگر توافق بیشتری داشته باشند‌، امکان سازش و تعامل بعدی بیشتر خواهد بود.

درباره نویسنده

افشین طباطبایی

افشین محمدباقر طباطبایی. نویسنده و پژوهشگر مسائل اجتماعی - روانشناختی - مشکلات جوانان. مربی مثبت‌اندیشی. شعار او این است: رهبر ارکستر زندگی خود باشید

دیدگاهتان را بنویسید