افکار منفی را از خود دور کنیم - دکتر طباطبایی

اولین قدم برای این که افکار منفی را از خود دور کنیم كسب آگاهی است؛ یعنی باید افكار منفی را بشناسیم؛ البته كار سختی است و نباید ناامید شویم؛ ولی وقتی راهش را پیدا كردیم، دیگر مشکلی نخواهیم داشت. پس اگر سال‌هاست که با افكارمنفی زندگی كرده‌ایم، انتظار نداشته باشیم یك شبه از شر آن‌ها خلاص شویم.

یكی از معروف‌ترین کلمات منفی كه در ذهن انسان زیاد تکرار می­شود؛ «نمی‌توانم» (یکی از سه اژدهای: نمی­توانم – نمی­شود – نمی­گذارند است). غافل از این­كه وقتی به خودمان می‌گوییم: «نمی‌توانم» یا «این­كار خیلی سخت است» در واقع مقاومتی نسبت به انجام آن كار در ذهن خود ایجاد می‌كنیم كه اجازه نمی‌دهد افکار منفی را از خود دور کنیم و مانع رسیدن ما به موفقیت می‌باشد. وقتی حس «نمی‌توانم» ما را فرا گرفت باید از خود بپرسیم «چرا نمی‌توانم؟».

دومین قدم: تائیدات مثبت است؛وقتی به هدف خاصی می‌رسیم، معمولا جملات و عبارات مثبتی را از افراد مختلف می­شنویم؛ این عبارات‌ عمدتا كوتاه، قابل باور و مشخص است. اگر جملات مثبت را بارها بشنویم یا برای خودمان تكرار كنیم (بهتر است به سی­‌دی‌های مثبت­‌اندیشی گوش دهیم) تا نوع دیگری از افكار درونی برای ما ایجاد گردد.

سومین قدم برای این که افکار منفی را از خود دور کنیم: پروبال دادن به افكار مثبت است؛ یكی از ویژگی‌های افكارمنفی، طولانی بودن و تكمیل شدن آن‌ها به مرور زمان است؛ افکار منفی آن­قدر در ذهن باقی می‌مانند و دنبال هم می‌چرخند تا یك ماجرای تلخ و منفی بزرگ شكل بگیرد. اما برای پیش­گیری از چنین اتفاقی، بهتر است صحنه ­های شاد و مثبت را مانند فیلمی طولانی و نشاط­‌ انگیز در ذهن تجسم کنیم. برخی از تصویرسازی­‌ها بسیار مفید خواهد بود، باید تا می‌توانیم کار را به همین شکل ادامه دهیم. در ضمن، خیلی بهتر است تجسم و خیال­ پردازی‌ها درباره­ خودمان باشد.

همه ما توانايي رسيدن به خواسته‌های­مان را داريم، تنها بايد آن را پیدا کنیم. باید قدرت ذهنی خود را به منظور عقب راندن موانع پرورش دهیم. همه­ ما می­توانیم قدرت ذهنی­‌مان را از طریق آموزش، درک و پیروی از یک فرآیند درست افزایش دهیم.

هرچه در روند زندگي بیش­تر جلو می­رویم در تعقیب رویاهامان احساس ناامنی، ترس، شک و عدم اعتماد به­ نفس و حتا شكست می­کنیم. اگر به­­ درستي با این احساسات (منفي) و موانع برخورد نکنیم(از آن­ها رد نشويم) يا کنار نیاییم، ممکن است توانایی بالقوه­ خود را نشناسیم و ناخودآگاه به عقب رانده شویم و در زندگی روزمره دچار بحران­‌هاي روحي، اضطراب یا اختلال­‌هاي رفتاري گرديم.

برای شناخت توانایی­‌های بالقوه­ ذهن بايد به اندازه­ کافی بر افکار منفی و محدودکننده و مُخرب غالب شویم. افکار و احساسات منفی و ناخوشایند، گرچه طبیعی هستند اما با زمینه­ درست ذهنی، می­توان آن‌ها را به نیرویی مثبت تبدیل کرد که قدرت و استعدادهای ما را پرورش و رشد می­دهند.

با پرورش و بعد از آن داشتن ذهني قوی قطعا می­توان بر موانع و مشکلات غلبه کرد و ب­طور دلخواه زندگی نمود. ذهن قوی مسیری ب­ه سوی موفقیت است. مسیر موفقیت هرگز آسان نیست. رشد و پیشرفت یعنی این­که از قلمرو راحت بیرون رفته و با موقعيت‌ها و شرایط سخت و دشوار روب­رو شویم. فرآیند رشد و پرورش قدرت ذهنی در ابتدا نیاز به درك و فهم و سپس عمل دارد.