اجتماعی

ازدواج و خوش­بختی

ازدواج و خوشبختی - دکتر طباطبایی
نوشته شده توسط افشین طباطبایی

ازدواج و خوش­بختی

آیا افراد متأهل همیشه خوش­بخت­‌تر از مجردها هستند؟ اگر پای صحبت بسیاری ­از مادران بنشینیم، توصیه ­می­کنند که ((خودتان به ­فكر خوش­بختی‌تان باشيد؛ منتظر شخص دیگری نشويد تا از راه برسد و ­براي­تان خوش­بختی بياورد)). ما می­توانیم به ­­عنوان یک انسان از موهبت‌­ها و نعمت‌های خداوند بهره‌­مند شده، از زندگی لذت ­ببریم. بسیاری افراد با وجود متأهل بودن، رضایت چندانی از زندگی ندارند. درگذشته افراد متأهل بسیار شاداب­تر و­  راضی­‌تر بوده‌اند، اما به ­­راستی چه بر سر نسل جوان ما آمده­ است؟

در تحقيقات پژوهشگران نسبت به ارزیابی زن و شوهرها از رضایت در زندگی آشکار شده؛ که یکی از مهم­ترین عوامل خوش­بختی؛ چگونگی هماهنگ شدن آن­ها (زوجین) در جنبه‌های مثبت و منفی زندگی و هماهنگ شدن با تغییرات است و این مهم در گروی تغییر افکار و در پی آن تغییر روش‌های رفتاری زن و شوهر در مواجهه با مسایل گوناگون مي­باشد. نتایج تحقیقات نشان داده که افراد غیرقابل انعطاف نسبت به­ هر نوع تغییر از جمله ازدواج، واکنش‌های شدید نشان می­دهند و پس از مدتی دوباره به ­دنبال آرزوهای فردی خود هستند؛ درواقع کمتر به­ این موضوع فکر می­کنند که با ازدواج باید «من» تبدیل به «ما» شود و تلاش طرفین برای رسیدن به اهداف و مصلحت خانواده و زندگی مشترک معطوف گردد.

ازدواج یک جاده‌ي طلایی برای رسیدن به اهداف ما ایجاد نمی­کند، بلکه باید خوشحالی و رضایت را درون خود جست­جو کرد و در دید و نگرش خود تغییراتی ایجاد نمود تا یک ارتباط سالم زناشویی حاصل شود. اگر قرار باشد فرد دیگری را در زندگی و سرنوشت­مان شریک کرده، اما باز هم به ­تنهایی تصمیم‌­گیری و عمل نماييم، پس این زندگی مشترک تأثیر چندانی بر آینده‌ی ما نخواهد داشت؛ حتا اگر برای مدتی وانمود كنيم كه خيلي خوشحال هستيم، اما در افكار­مان تغييري نسبت به پيرامون ايجاد نكرده باشيم، بعد از مدتي نيروهای درونی به­ طور ناخودآگاه ما را به همان مسیر افکار شخصی باز می‌گردانند.

پژوهشگران معتقدند که در بسیاری از ازدواج‌ها میزان خوش­بختي افراد قبل و بعد از ازدواج تفاوت چندانی نداشته و حدود ده درصد فرق می‌کند. حتا زمانی ­که اتفاق بدی مثل طلاق برای افراد رخ می­دهد، با وجودی که واکنش منفی نسبت به آن نشان می‌دهند، اما پس از مدتی، بسته به شخص از چند ماه تا چند سال متغير است، به همان نگرش (وضعیت رواني) قبل از این واقعه، که شامل رضایت یا عدم رضایت است، باز می­گردند.

آن­چه در این میان اهمیت دارد؛ این ­که ازدواج می­تواند مجرایی برای آرامش بیش­تر و استقلال باشد، اما چنان­چه همواره دختر یا پسر موضع زمان تجرد خود را حفظ کنند و بیاندیشند که راه خودمان صحیح است و بهتر از دیگری (همسرم) قادر به تشخیص مسایل هستم، هرگز نباید توقع داشته باشیم که چنین ازدواجی باعث خوش­بختي و سعادت ما شود؛ زیرا حاضر به­ تجربه‌ی راه­‌های دیگر نیستیم، اما اگر با تمرین اقدام به تغییر افکار و رفتار خود متناسب با تغییرات زندگی مشترک کنیم و همواره آماده­‌ي پذیرش شیوه‌های صحیح و امتحان شده باشیم، به­ تدریج رضایت بیش­تری پیدا خواهیم کرد. پس به­ یاد داشته ­باشیم که ریشه­‌ي خوش­بختی­ و اتفاقات مثبت و خوشحال کننده­‌ي زندگی زناشویی در درون خود ماست.

درباره نویسنده

افشین طباطبایی

افشین محمدباقر طباطبایی. نویسنده و پژوهشگر مسائل اجتماعی - روانشناختی - مشکلات جوانان. مربی مثبت‌اندیشی. شعار او این است: رهبر ارکستر زندگی خود باشید

دیدگاهتان را بنویسید