احساس خوشبختی - دکتر طباطبایی

یکی از اشتباهات رایجی که میان مردم اتفاق می­ افتد این است که وقتی اشخاص به خوش­بختی فکر می­کنند، فقط منتظر وقایع مثبت و خوشحال ­کننده می­ مانند، اما به نقش خود در ایجاد آن­ها توجه چنداني ندارند. ما نیاز داریم در اتفاقات ایجاد شده دستی داشته باشیم یا به ­عبارت دیگر، احساس نظارت و سلطه بر آن­ها کنیم. خوشحالی از چنین اموری به مراتب عمیق­تر و مؤثرتر است.تکرار تجربیات مثبت برای این­که خود را خوش­بخت بدانیم لازم و مهم است؛ وقتی به ­نسبت تجربیات بد، بیش­تر با تجربیات خوب و مثبت روبرو ­شویم، خود را خوش­بخت­تر حس ­مي­كنيم­.

بیش­تر افرادی که احساس خوشحالی می­کنند، ارزیابی زندگی عاطفی­شان به­­ شکل مثبت صورت می­گیرد؛ درحقيقت مي­توان به ­این نتيجه ­رسيد كه نسبت وقایع مثبت به ­منفی از عوامل اصلی­ شكل­ دهي خوش­بختي ا­ست. به ­نظر می­رسد تعداد وقایع مثبت احساسی، صرف­نظر از شدت آن­ها موجب ارزیابی مثبت­تر افراد و درنهايت خوشحال­تر شدن­شان مي­شود.

خوش­بختی فقط به­ دلیل وقایع خوب و مثبت در زندگی ایجاد نمی­شود؛ بلکه تا حد زیادی به­ خود ما بستگی دارد. این ما هستیم که می­توانیم این وقایع خوب را ایجاد و روند اتفاقات را هدایت کنیم تلاش برای ایجاد وقایع مثبتی که توانایی رسیدن به ­آن­ها را داریم، نیز يكي از سریع­ترین راه­ هاي احساس خوش­بختی و درواقع بخشی از آن است؛ البته این­کار به مهارت نیاز دارد، که به سادگی نیز به ­­دست نمی­آید. باید دید که چه چیزی ما را خوشحال می­کند. وقتی ما به­ نوعی خواسته­ های خود را محقق شده می­بینیم، احساس خوشحالی   می­کنیم؛ حال برای این­كه همیشه خوشحال بمانیم دو راه پیش­رو داریم:

۱- مرتب مواردی را به فهرست خواسته­ های خود اضافه کنیم.

۲ – توقعات و امیال خود را کاهش دهیم.

هر­شخصي با توجه به ­نوع دیدگاه خود می­تواند به زندگی­اش معنا و هدف ببخشد و مطابق آن در مسیری که انتخاب می­کند گام بردارد. ما بدون هدف نمی­توانیم از لحظات خود لذت ببریم؛ درنتیجه احساس خوش­بختی هم نخواهیم کرد.

یکی از فواید نداشتن توقعات غیرمعقول و انتظارات بیش ­از حد و ناسازگار، برخوردار بودن از دیدگاه مثبت است که البته می­تواند لازمه­ خوش­بختی نیز باشد. انتظار و توقع بي­جا برای رسیدن به ­آن­چه می­خواهیم، نه ­تنها نشانه­ دیدگاه مثبت نیست، بلکه نشان­ می­دهد که شخص نمی­تواند ­احساس خوبی ­داشته و خوش­بخت ­باشد. خوش­بختی را می­توان در هر شرایط و اوضاع و احوالی به ­­دست آورد؛ به شرط آن­که زندگی دارای هدف و معنا باشد.