روانشناسی

آیا گذشته،‌ گذشته است

آیا گذشته،‌ گذشته است - دکتر طباطبایی
نوشته شده توسط افشین طباطبایی

آیا گذشته،‌ گذشته است

آیا واقعا مفهوم «گذشته،‌ گذشته» این است که باید آن را فراموش کنیم؟ آیا امکان به فراموشی سپردن (اتفاقات) گذشته‌ وجود دارد؟ گذشته بخشی از زندگی‌ است، و اگر بتوانیم آن را به فراموشی بسپاریم، آیا درست عمل کرده‌ایم؟ خیلی از مردم هنوز درگذشته خود زندگی می‌کنند (حتا با مرور تلخی­ هایش). واقعا با گذشته‌ چگونه باید رابطه برقرار کرد؟ گذشته دیگر قابل دخل و تصرف‌ نیست و انرژی­ش تمام شده است، اما از سوی دیگر، گذشته‌ را نمی­توانیم فراموش کنیم (بیشتر زن­ وشوهرها اسیر وقایع تلخ گذشته­ اند). خاطرات در ذهن ما به­ عنوان تجارب زندگی وجود دارند که گاهی باعث هموار شدن مسیر زندگی آینده‌ ما خواهند شد.

می­توان از اشتباهات گذشته‌ درس گرفت، ولی نباید در قفس یا زندان گذشته حبس و اسیر شویم. حتا اگر افراد را با گذشته‌شان بسنجیم، در حقیقت فرصت تغییر را از آن­ها گرفته‌ایم. انسان‌ در هر مقطع از زندگی با توجه به شرایط، نیازها و تجارب و موقعیت‌ها تصمیمی می‌گیرد. انجام اشتباهی درگذشته دلیل این نیست که شخص هم­چنان در ناآگاهی و بی‌تجربگی خواهد ماند. اگر کسی در گذر زمان حرکت رو به­ جلو داشته باشد، می‌تواند از اشتباهاتش فاصله بگیرد و به آینده­ موفق خود که بر پایه­ تجارب گذشته بنا نهاده، امیدوار باشد.

درباره نویسنده

افشین طباطبایی

افشین محمدباقر طباطبایی. نویسنده و پژوهشگر مسائل اجتماعی - روانشناختی - مشکلات جوانان. مربی مثبت‌اندیشی. شعار او این است: رهبر ارکستر زندگی خود باشید

دیدگاهتان را بنویسید