آیا زن‌ها به تایید مردها نیاز دارند؟ - دکتر طباطبایی

آیا زن‌ها به تایید مردها نیاز دارند؟

زن­‌ها گذر زمان را ثبت می‌­کنند. کافی است از زن‌ها بپرسید آخرین بار کی کودک را حمام کرده‌­اند، آخرین بار کی با مادرشان تلفنی صحبت کرده‌­اند و… تا زمان دقیق آن را به شما بگویند. مردها همیشه از این توانایی حیرت می‌کنند. یکی از اساسی‌ترین نیازهای زنان احساس امنیت عاطفی و­ روانی است، نه فیزیکی یا جسمانی. امنیت عاطفی کلید گشایش دل و جان زن محسوب می‌شود.

هنگامی‌که زن‌ها احساس امنیت می­کنند در بهترین شرایط خود ظاهر می­شوند، به این معنا که آرامش، اعتماد به‌­نفس و استقلال بیشتر و نگرانی، ناامنی و توقع کمتری خواهند داشت. به‌عبارت دیگر آن­ گونه خواهند بود که مردها دوست دارند. چرا بیشتر زن­‌ها به تایید مردها نیازمندند؟ حتی تایید از جانب مردی که او را چندان قبول ندارند. توضیح آن شاید از این قرار باشد: چنان­چه همواره زنان در طول تاریخ چنین آموزش دیده باشند که بقا و حیات آنان در گرو حمایت مردها است، لذا وظیفه و شغل زنان این می‌شود که مردی را به ‌سمت خود جذب کرده و تلاش کنند او را از دست ندهند.

ظاهر و قیافه‌ی زن، نحوه‌ی بیان و جلوه‌­گری او، افکار و احساساتش، مهارت­های خانه­داری و کدبانوگری، چگونگی ویرایش احساسات (به‌­طوری­‌که به مرد برنخورد) و… همگی ریشه در یک تفکر دارند: آیا این­کار مرد مرا خوشحال خواهد کرد؟ و این‌ها یعنی احساس امنیت. بسیاری از زنان معتقدند اگر شوهرشان را خوشحال و علاقمند نگه دارند، همیشه به او وفادار مانده و درنتیجه در امان خواهند بود. پژوهشگران معتقدند بیشتر خواسته‌های زنان تلاشی است برای احساس امنیت، یعنی اطمینان از عشق، تعهد و پایبندی، و بسیاری از رفتار و اعمال ناخوشایندشان مانند؛ توقع زیاد، بد اخلاقی، سرد مزاجی، زود رنجی، حسادت  و… ریشه در احساس ناامنی آن‌ها دارد.

توانایی تولید مثل، بچه­‌دار شدن و احساس مادری موضوع با اهمیتی برای زن­ها است. شاید به همین علت باشد که عشق برای‌شان اولویت اول محسوب می­شود و نحوه­‌ابراز و بروز آن (ارتباط) با همسر اهمیت زیادی دارد. ارتباط برای زنان بیشتر به ‌معنای بیان افکار و احساسات است، آنان پرحرف­تر و خوش صبحت­‌تر از مردها هستند. از این­رو یکی از سریع­ترین و موثرترین روش‌­های برقراری، تقویت یا ترمیم رابطه با همسر (زن) کلمات و واژگان یا به‌ عبارتی صحبت کردن و حرف زدن است. زن دوست دارد با شوهرش درباره­‌ همه چیز حرف بزند، حتا درباره­‌ کار، نگرانی‌ها، رویاها، ترس و خلاصه همه تالمات زندگی.